Etykiety

wtorek, 12 maja 2015

Eric Ives "Życie i śmierć Anny Boleyn"

Eric Ives, Życie i śmierć Anny Boleyn, tł. Edyta Stępkowska, Kraków „Astra” 2012
Córki niezwykłych, inteligentnych i silnych kobiet stają się takimi samymi kobietami. Najlepszym dowodem na to jest Anna Boleyn, królowa, wokół której roztacza się aura tajemniczości. Niezwykłe małżeństwo z Henrykiem XVIII, tragiczna śmierć, wpływ na religię kraju oraz urodzenie Elżbiety I – symbolu renesansu promowanego już przez jej matkę.
Bycie żoną władcy zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem wyszydzania, znalezienie się w świecie pomówień, interesów politycznych. Czynny udział zwiększa owo zagrożenie, ale też daje możliwość wpływu na otoczenie. Umiejętna gra polityczna, subtelne działania bez pozostawienia śladów w postaci listów, pamiętników sprawiają, że życie Anny Boleyn otocza aura tajemniczości. Nawet samo pochodzenie nie do końca jasne.
Praca Erica Ivesa pozwala nam zobaczyć jedną z wizji życia jednej z ważniejszych kobiet w Anglii, w której panowały odmienne obyczaje niż w ówczesnej Polsce, kładącej nacisk na poszerzanie ziem, łupów i spokojnego życia dzięki licznym przywilejom.
Autor uświadamia nas jak bardzo różnił się dwór Tudorów od późniejszych, kiedy oferował on jedynie rozrywkę. W czasach Henryka VII i Henryka VIII przynależność do dworu stwarzała możliwość współrządzenia krajem. Ives uświadamia nam też jaka była wówczas pozycja kobiet - nawet jeśli były królowymi – których znaczenie malało w obliczu niemożności urodzenia męskiego potomka zdolnego zasiąść na tronie. Anna Boleyn podzieliła los innych żon Henryka VIII, dla którego męskość wiązała się z posiadaniem dzieci.
Portret Anny Boleyn Eric Ives nakreślił bardzo dokładnie. Nieliczne materiały, jakie przetrwały do naszych czasów, uwzględnienie badań, z którymi nie do końca się zgadza sprawiają, że książka jest świetnym podsumowaniem odkrywania tajemnic dworu Henryka VIII z naciskiem na postać jego drugiej żony. Książkę polecam szczególnie miłośnikom prac historycznych, opowieści o królewskich rodach i pragnących poznać kontekst historyczny. Bardzo przystępnie napisana monografię czyta się szybko. Publikacja zawiera również interesujące ilustracje, przybliżające sposób ubierania się na dworze królewskim.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza