Etykiety

piątek, 15 kwietnia 2016

Carolyn Larsen "Królewny z Biblii. Prawdziwe historie biblijne o królewnach Pana Boga" il. Sergey Eliseevhttp://dreamswydawnictwo.pl/zapowiedzi/krolewny-z-biblii,produkt164/
Carolyn Larsen, Królewny z Biblii. Prawdziwe historie biblijne o królewnach Pana Boga, il. Sergey Eliseev, tł. Anna Rojkowska, Rzeszów „Dreams” 2016
Królewny z Biblii nie są postaciami takimi jak te znane dzieciom z bajek. Po pierwsze są postaciami z książki ważnej dla wielu religijnych ludzi. Kolejną cechą odróżniającą je od tych bajkowych postaci to ich losy. Brakuje tu białych rumaków, niezwykłych lusterek, zatrutych jabłek, marzeń o księciu i zakończenia historii na małżeństwie. Tu jest inaczej. Często wielką przygodą jest właśnie życie we dwoje, codzienne zmagania, towarzyszenie w trudach. Kolejną cechą jest nienazywanie ich we właściwym piśmie królewnami. Tam są jednymi z wielu opisanych kobiet. Spojrzenie na te królewny jest odmienne: nie bujają w obłokach, nie mają oderwanych od codziennego życia problemów, bywają biedne, prześladowane, osamotnione. Z tym wszystkim pomagają im się uporać takie cechy jak mądrość, uczynność, odwaga, pobożność, życzliwość, miłosierdzie, gościnność, miłosierdzie, posłuszeństwo, śmiałość. Postaci mają dawać dzieciom pozytywny wzór postępowania.
W książce znajdziemy losy: Ewy, Sary, Hagar, Rebeki, mama Mojżesza, córek Selofchada, Rachab, Debory, Noemi, Rut, Anny, Abigail, wdowy z Sarepty, Szunemitki, służącej Naamana, Chuldy, Estery, Elżbiety, Marii, Anny, kobiety przy studni, córki Jaira, Marii, siostry Marty, wdowy ze świątyni, Marii Magdaleny, Tabity, Lidii, Pryscylli, Loisy, Einice. Ostatni rozdział zatytułowany „Ty” zawiera przemyślenia i pytania skierowane do czytelniczki. Po każdym rozdziale znajdziemy małe podsumowanie: werset z „Biblii” oraz „Rozważania księżniczki”, w których czytelnicy znajdą pytania dotyczące treści „Biblii”.
Poszczególne rozdziały nie są długie, napisane prostym językiem pozwalającym zrozumieć przesłanie „Biblii”. Jeśli szukamy opowieści o bogatych księżniczkach lub królewnach strojących się w piękne ubrania, czarujących romansideł dla dziewczynek to się rozczarujemy. Tu bohaterki są całkowitym przeciwieństwem znanych nam baśniowych postaci, ponieważ są przeciętnymi kobietami, ale za to bardzo realnymi, dlatego mogą stać się wzorcem dla dziewczynek.
Gruba oprawa, śliskie strony w dziewczęcych, pastelowych kolorach, proste i estetyczne ilustracje, które mogłaby narysować uczennica szkoły podstawowej przyciągają wzrok małej czytelniczki i mogą stać się interesującą inspiracją do ćwiczenia własnych umiejętności malarskich.
Książkę polecam głównie dziewczynkom z rodzin chrześcijańskich. Na przykładzie czynów królewien można dzieciom przekazywać wzorce zachowania oraz tajniki wiary.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza