Etykiety

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Michael Gerard Bauer "Alek Topa. Superchłopak!" il. Joe Bauerhttp://nk.com.pl/alek-topa-superchlopak/2267/ksiazka.html#.VwJj-npIPIU
Michael Gerard Bauer, Alek Topa. Superchłopak!, il. Joe Bauer, tł. Maciejka Mazan, Warszawa „NK” 2016
W serii książek „Alek Topa” zakochałam się od pierwszej części, czyli „Ale wtopa!”. Czwartoklasistę prześladuje wielki pech i każda jego dobra intencja kończyła się katastrofą. Lekka, zabawna fabuła z licznymi szkicami i wplecionymi przygodami wymyślonego przez chłopca bohatera, sprawia, że książka przyciąga uwagę młodych czytelników, a to przecież jest najważniejsze. Poza dostarczeniem młodzieży zabawy pozwala im wyciągnąć wnioski, może być świetnym materiałem do dyskusji na temat zachowań, relacji z rodzeństwem, samooceny. Razem z bohaterem czytelnicy odkryją, że nie tylko oni mają w szkole problemy z przezwiskiem, wpadkami, nie są tylko ich problemem i czasami po prostu trzeba dużego dystansu, aby nie poddać się terrorowi samoograniczenia przez przezwisko. Właśnie z tych powodów sięgnęłyśmy po kolejny tom przygód pechowego chłopaka.
„Superchłopak!” zaczyna się od nudnej lekcji. Alek oczywiście buja w obłokach i wymyśla kolejne przygody swojego superbohatera Detektywa Derka Demolki, kiedy do jego świadomości dociera proponowany przez nauczyciela temat: „Zwariowani faraonowie”. Intrygujący temat staje się podstawą do wysłanie Detektywa Derka Demolki do egipskiej piramidy, gdzie ma znaleźć swojego odwiecznego wroga Nikczemnikowskiego dążącego do zagłady Ziemi. Tam jednak musi stoczyć pojedynek z mumią Tutengamonia posiadającego tajną broń: torebkę mamy muminków , w której są okrutne skarabeusze. Czy temu bohaterowi się uda? Przekonajcie się sami w jakie przygody wpakował bohatera Alek, który odkryje, że i jego tydzień będzie pełen przygód.
Odkryje, że najbliższe lekcje wcale nie będą dotyczyły nienormalnych faraonów, ale superbohaterów, dzięki czemu może zaprezentować swojego ulubionego bohatera oraz bohaterskiego miśka siostry, a do tego będzie miał okazję zmierzyć się z własnym strachem. Nauczy kolegę dystansu do opowiadanych historii prowadzących zajęcia z motywacji. Ze względu na liczne niepowodzenia po raz kolejny Alek staje się obiektem kpin. Okaże się, że tylko klasowa kujonka potrafi dostrzec w nim prawdziwego bohatera, chcącego nieść innym pomoc, przezwyciężającego własny strach oraz pokazuje, że popkulturowi superbohaterowie wcale nie są tacy super jak nam się wydaje.
„Superchłopak!” to doskonała lektura dla niewierzącej w siebie i swoje możliwości młodzieży. Szczególnie do gustu przypadnie chłopcom ze szkoły podstawowej, których problemy porusza. Książka świetnie motywuje do tworzenia własnych opowieści o superbohaterach, pisania pamiętnika, rysowania zabawnych rysunków, tworzenia ironicznych historii, co będzie doskonałym ćwiczeniem wyobraźni, wzbogacaniem języka, ćwiczeniem umiejętności pisania oraz pozwoli na ćwiczenie motoryki małej.
Książkę można z powodzeniem wykorzystać na lekcjach etyki. Szybka akcja, lekka fabuła sprawiają, że uczniowie chętnie przeczytają lekturę. Liczne bliskie dzieciom wydarzenia sprawiają, że na podstawie książki można omówić wiele szkolnych wydarzeń pozwalających spojrzeć dzieciom na nie z punktu obserwatora. Szczególnie polecam książkę wszystkim chłopcom bojącym się czytania. Ta zabawka książka pokaże im, że książkowe przygody nie są takie nudne jak im się wydaje.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza