Etykiety

sobota, 9 kwietnia 2016

Ewa Nowak "Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza" il. Joanna Rusinekhttps://sklep.egmont.pl/ksiazki/edukacja/p,mecz-o-wszystko,11572.html
Ewa Nowak, Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza, il. Joanna Rusinek, Warszawa „Egmont” 2016
Jeśli mamy w domu małego miłośnika sportu, a konkretnie kibica piłki nożnej to na pewno chętnie sięgnie on po książkę „Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza”. Ewa Nowak wprowadza małych czytelników w świat meczy, treningów, ciągłego zmagania się ze słabościami. Główny bohater, Artur, codziennie bardzo ciężko trenuje. Ćwiczy bieganie, kopanie, obserwuje swoje postępy i powtarza te czynności, z którymi ma największy problem. Każdy mecz jest czasem próby umiejętności i motywatorem do jeszcze cięższej pracy. Artur razem z drużyną każdego dnia przygotowują się do meczu. Tym razem grają na wyjeździe, co jest zdecydowanie trudniejsze. Początkowe niepowodzenia mogłyby sprawić, że piłkarze stracą wiarę we własne możliwości, ale doping trenera i motywacyjne rozmowy z panią psycholog sprawiają, że każdy z piłkarzy lubi wszystkich kolegów z drużyny, a do tego wierzy oraz daje wsparcie innym. Po meczu piłkarzy czeka długi prysznic oraz solidny masaż. Muszą dbać, aby być w świetnej kondycji, dlatego pilnują, aby zgłaszać każdy ból, odpowiednio się odżywiają, ponieważ osłabienia lub kontuzja mogą źle wpłynąć na wyniki kolejnego meczu. Po powrocie do domu piłkarz gra ze swoją córką, która chce pójść w ślady ojca. Trenują jej słabości. Artur dba też o porządek. Utrzymywanie czystości pozwala na zachowanie czystego umysłu i wpływa na poziom koncentracji. Przed snem Artur ma czas na czytanie książek.
Książka pokazuje małym czytelnikom, że świetnym piłkarzem nie zostaje się z powodu talentu, z którym się ktoś urodził, ale dzięki wytężonej, systematycznej pracy, pokonywaniu własnych słabości, samodyscyplinie, utrzymywaniu porządku, rozwiązywaniu problemów na bieżąco, przyjaznemu nastawieniu do kolegów z drużyny oraz szacunku do przeciwników. Bohater jest świadomy tego, że oni też bardzo ciężko pracowali i mogli wygrać, dlatego najpierw dziękuje im za mecz, a dopiero później udziela wywiadów.
Dzieci dowiadują się z książki jak bardzo ważne jest analizowanie własnych zachowań, dbanie o to, aby ćwiczyć to, w czym jesteśmy najgorsi, a nie to, co potrafimy najlepiej i co sprawia nam największą przyjemność. Oglądanie własnej pracy, dyskusja, umiejętność przyjmowania krytyki sprawia, że bohater może dostrzec swoje wady z innej perspektywy. Bardzo ważnym przesłaniem jest też przyjaźń między członkami drużyny. Świadomość konieczności tworzenia zgranego zespołu oraz umiejętności współpracy wpływającej na wynik meczu sprawia, że piłkarze unikają konfliktów, pomagają sobie w treningach, nie wyśmiewają, wspierają się.
Kolejnym ważnym przesłaniem jest pokazanie dziewczynki trenującej grę w piłkę nożną, która ciągle jeszcze uchodzi za męską dyscyplinę sportu.  Córka Artura marzy, aby, tak jak tata, grać w ważnych meczach. Jest jednak jeszcze bardzo mała i czasami brakuje jej cierpliwości, czasami ma ochotę przestać trenować, nie lubi pracować nad swoimi wadami. Dzięki motywacji taty trenuje dalej i robi kolejne postępy.
Innym ważnym przesłaniem jest pokazanie, że korzystanie z psychologa motywującego do pracy nie znaczy, że ktoś jest mięczakiem, ale że jest świadomy swoich słabości oraz potrzeby posiadania kogoś, kto jest w stanie zmotywować do działania.
Mecz o wszystko to interesująca lektura nie tylko dla chłopców. Dziewczynki dowiedzą się z niej, że nic nie stoi na drodze, by one, podobnie jak ich koledzy, też trenowały. Książkę polecam wszystkim młodym czytelnikom mającym jakąkolwiek pasję. Z tej lektury dowiedzą się, że prawdziwe mistrzostwo osiąga się dzięki wytężonej pracy, dlatego warto poświęcać wiele uwagi swojej pasji.
Książka (jak wszystkie z serii „Czytam sobie”) posiada dużą czcionkę, a tekst rozmieszczono w taki sposób, żeby czytanie nie męczyło. Trudniejsze słowa oznaczono gwiazdką, odsyłającą do słowniczka znajdującego się na końcu książki. Czarnobiałe ilustracja wzbogacają tekst, ale nie dominują na stronach, dzięki czemu książka sprawia wrażenie poważnej literatury dla dorosłych. Na końcu książki dzieci znajdą motywujące naklejki oraz dyplom dla małego czytelnika.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza