Etykiety

środa, 6 kwietnia 2016

Zbigniew Dmitroca "Jonka, Jonek i Kleks" il. Szarlota Pawełhttps://sklep.egmont.pl/p,jonka-jonek-i-kleks,11571.html
Zbigniew Dmitroca, Jonka, Jonek i Kleks, il. Szarlota Paweł, Warszawa „Egmont” 2016
Umiejętność czytanie jest jedną z ważniejszych umiejętności. Kolejnymi jest zrozumienie tekstu, systematyczność oraz wyobraźnia pozwalająca zrozumieć czytany tekst. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby czytać z dzieckiem od pierwszych dni. Wprowadzanie w świat słów, znaczeń, otaczającego świata bardzo ułatwi dziecku naukę mówienia, czytania, a później przyczyni się do sukcesów edukacyjnych.
Jedną z naszych ulubionych serii, która pozwala nam na wspólne czytanie jest „Czytam sobie”. Podzielono ją na trzy poziomy odpowiadające nabytym przez dzieci umiejętnościom, dzięki czemu mali czytelnicy będą mogli nie zniechęcą się źle dobranymi tekstami. Interesujące historie, proste zdania przechodzące w coraz bardziej skomplikowane na kolejnych etapach pozwolą rodzicom na śledzenie postępów dziecka, a małemu odkrywcy na poznawanie interesujących przygód i różnorodnych bohaterów. Bardzo duża różnorodność zapewni dużo zabawy oraz pomoże w odkrywaniu własnych upodobań czytelniczych.
Najnowszą książką należącą do tej serii jest „Jonka, Jonek i Kleks”. Bohaterowie wybierają się na wakacje. Kleks wpada na pomysł udania się na wakacje latającym samochodem. Gdyby nie jego zapobiegawczość podróż szybko skończyłaby się katastrofą. W tym czasie Plum dowiaduje się, że Profesora porwał i uwięził smok. Plum wysyła kuriera do Kleksa, który dzięki współpracy z innymi Kleksami ratują Profesora.
Opowieść jest bardzo prosta, zbudowana z prostych zdań, a do tego posiada tylko dwie łączące się fabuły, dzięki czemu jest to świetna książka do słuchania dla przedszkolaków oraz jako pierwsza czytanka. Każde zdanie posiada ilustracje, co sprawi, że czytanie nawet dla najmłodszych. Interesujące ilustracje pozwolą na rozwijanie wyobraźni. Wielkim plusem jest to, że tekst znajduje się na dole każdej strony dzięki czemu łatwo dzieciom odnaleźć się w czytaniu oraz wypracować odpowiednie skupienie. Trudniejsze słowa umieszczono w górnej części w ramkach. Na końcu książki zamieszczono naklejki motywacyjne oraz dyplom dla pilnego małego czytelnika. Numeracja stron pozwala na śledzenie postępów naszych małych czytelników. Należy pamiętać, że pierwsze czytanki zaczynamy od kilku zdań. Każdego dnia możemy dokładać kolejne i po miesiącu dziecko może przeczytać już samodzielnie całą książkę.
Książkę polecam wszystkim przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Pozwoli im odkryć, że czytanie może być interesującą przygodą.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza