Etykiety

wtorek, 6 maja 2014

Małgorzata D. Kłaczyńska "Ważne rozmowy Krysi o świecie. Rozmowy o tolerancji"

http://zaczytani.pl/ksiazka/wazne_rozmowy_krysi_o_swiecie_tom_1_rozmowy_o,druk
Małgorzata Danuta Kłaczyńska, Ważne rozmowy Krysi o świecie. Rozmowy o tolerancji, Gdynia „Novae Res” 2013
Jeśli miałabym porównać książkę z inną znaną i wartościową skierowaną dla dzieci i dorosłych to byłby to „Świat Zofii”. Książka nie tylko mądra, ale i ucząca tego, dzięki czemu nasz świat może się rozwijać, czyli akceptacji inności. Dzieci nie są tu jedynie małymi, głupszymi i jedynie bawiącymi się istotkami. Przeżywają swoje pierwsze dylematy, zadają skomplikowane pytania, które pozwolą im stać się mądrymi dorosłymi: „Sądzicie, że dzieci myślą tylko o zabawie? To nieprawda! Myślimy o różnych rzeczach – i tych trudnych, i tych łatwych. Dzieci rozumieją więcej, niż się wam wydaje”.
W cyklu książek autorka podejmuje tematy bardzo ważne społecznie. Mimo wieku dziewczynki wyjaśnienia nie są infantylna, a pojęcia zostają osadzone w życiu dzieci. W „Rozmowach o tolerancji” przyczyną rozmów staje się sytuacja finansowa rodziców Zuzi. Klara i Krysia pochodzą z rodzin, w których rodzice więcej zarabiają, przez co dziewczynki mają dużo zabawek, sprzętów, jedzenia. Zuzia nie może zaoferować im w zamian takich atrakcji, jakie fundują sobie bogatsze koleżanki. Często przez brak pieniędzy zostaje wykluczona z zabaw. Pewnego dnia okazuje się, że już mają dnia jaj towarzystwa, ponieważ jest nudna.
Na szczęście nie podejmują decyzji od razu. Nim Zuzi powiedzą o niechęci do wspólnych zabaw Krysia odbędzie dwie ważne rozmowy: z dziadkiem i ojcem. Dowie się od nich bardzo wielu ważnych rzeczy, dzięki którym będzie mogła przekonać Klarę do zabaw z Zuzią. Jakich argumentów użyją dorośli? Jak łatwo wyjaśnić dzieciom, że wszyscy na świecie są potrzebni ze względu na bogactwo, jakie w sobie kryją? Jak odkryć niespotykane zasoby w bliźnim? Jakie talenty kryła Zuzia przed swoimi koleżankami? Czy u Zuzi naprawdę jest tak nudno jak się dziewczynkom wydaje?
Książka została skierowana do dzieci, ale może być doskonałym materiałem metodologicznym do przeprowadzania podobnych rozmów z własnymi pociechami. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że jest to lektura doskonała również dla gimnazjalistów i licealistów, a także studentów, chcących nauczyć się tolerancji i otwartości. Gdyby nie ludzka życzliwość nasza cywilizacja i kultura zostałyby oddarte z wielu skarbów.
Ja na pewno będę z niecierpliwością wyczekiwała tomu drugiego, który zapewne ukaże się w tym roku i będzie poruszał temat bardzo ważny w naszym świecie marketów i szybkiego życia: konsumpcjonizmu. Interesuje mnie w jaki sposób oczytana i doskonale wykształcona (to się wyczuwa w książce) autorka zmierzy się z tym tematem.
Książkę Wydawnictwo Novae Res przeznaczyło w celu wykorzystania w konkursie z okazji Dnia Dziecka.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza