Etykiety

czwartek, 29 maja 2014

Barbara Freethy "Lato w Zatoce Aniołów"

http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=906
Barbara Freethy, Lato w Zatoce Aniołów, tł. Ewelina Kowalczyk, Warszawa „bis” 2012
Internet jest najbardziej oddziałującym z mediów. Czasy świetności prasy, radia, a nawet telewizji minęły. Dostęp do sieci staje się źródłem informacji oraz możliwością promocji prowincjonalnego i opuszczonego miasta leżącego nad Zatoką Aniołów. Jeden filmik zamieszczony na jednym z wielu portali przyciąga tysiące turystów. Zastygłe w prowincjonalnym bezruchu miasto ożywa. Fale ciekawskich zapełniają hotele i domy. Każdy chce zobaczyć cud, przekonać się o prawdziwości istnienia aniołów. Inni chcą z nimi porozmawiać, dowiedzieć się ważnych spraw lub opowiedzieć o własnym życiu. Mała Lexie wypatruje tego, który w jej życiu był najważniejszy.
Mieszkańcy miasteczka są przekonani, że anioły pojawiają się, kiedy ktoś ich potrzebuje. W ten mit najbardziej wierzą dzieci i osoby starsze. Ich rodzice czy dzieci (osoby w średnim wieku) do legendy mają sceptyczny stosunek. Mimo tego na prowincję zostaje oddelegowany dziennikarz Tanner Reid, który przez problemy z alkoholem i stratę żony oraz dziecka został wolnym strzelcem. Ambitny i pracowity dziennikarz z intuicją do tematów został tabloidowym łowcą „gorących” tematów. Jego węch myśliwego jednak nadal jest dobry, a instynkt łowcy tematów zaprowadzi go do spraw, które odbiegają od zlecenia.
Jenna, która uratowała ciężarną Annie przed utopieniem się, staje się obiektem zainteresowania dziennikarza. Wzbudzając zaufanie, którego podstawą jest wzajemne przyciąganie i ciekawość Reid – mimo oporów bohaterki – stopniowo odsłania tajemnice, jakie skrywa samotna „matka”. Kim naprawdę jest ta kobieta i czyim dzieckiem jest mała dziewczynka o wyglądzie anioła? Czy uda mu się rozwiązać zagadkę? Ile jest w stanie wyjawić Jenna i czy dziennikarz pomoże im przetrwać oraz odkryć jej tajemnicze powiązanie z miejscem, do którego przyjechała? Szperanie w piwnicy wynajmowanego domu przysparza dodatkowych zagadek, które zostaną ułożone w logiczną całość, która odkryje nieznane powiązania z miastem i zatoką. Wszystko krąży wokół legend, mitów, tradycji, które łączą ludzi. „Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje łączą nas ze sobą i chronią przed światem, który staje się coraz większy, prędszy i chaotyczny."
Książka jest napisana bardzo prostym i barwnym językiem z nieco urozmaicona fabułą (przeplatanie scen) z nieco odmienną stylistyką oraz rosnącym i nawarstwiającym się napięciem przez wprowadzanie kolejnych tajemnic i zagadek. „Lato z Zatoce Aniołów” wydaje się być prostym romansidłem, a po wejściu w książkę czytelnik zostaje miło zaskoczony kryminałem, thrillerem, romansidłem oraz powieścią obyczajową, czyli zakres odbiorców dość szeroki. Dobra lektura na zimowe wieczory, ciepłą plażę, spacer czy relaksujący wieczór z książką.
Z Zatoką Aniołów jest związana niezwykła legenda.
150 lat temu statek "Gabriela" opuścił San Francisco zabierając na pokład poszukiwaczy złota wraz z ich zdobyczami. W połowie drogi wzdłuż wybrzeża, statek wpłynął w straszny sztorm i rozbił się. Ocalało 24 rozbitków, którzy dotarli do brzegu. Osiedlili się w zatoce gdzie zginęli ich najbliżsi. Miasto nazwali Zatoką Aniołów na cześć tych, którzy stracili życie. Krąży wiele sprzecznych informacji, na temat tego, co tak naprawdę stało się na statku, mówiących zarówno o heroizmie jak i morderstwie. Legendy te przekazywane są z pokolenia na pokolenie do dziś, szczególnie historia o aniołach i duchach, pojawiających się w zatoce. Wrak nie został znaleziony i wielu wierzy, że statek wpadł do jednego z przepastnych kanionów, znajdujących się w okolicach centralnego wybrzeża.
Seria książek których akcja rozgrywa się w Zatoce Aniołów, rozpoczyna się w momencie w którym, w zatoce coraz częściej widywane są anioły a na brzegach zatoki mieszkańcy znajdują dziwne przedmioty pochodzące z "Gabrielli". Obecni mieszkańcy zaczynają rozumieć, że przyszłość i przeszłość są nierozerwalnie połączone.
Kolejne książki, których akcja rozgrywa się w Zatoce Aniołów to: "Na cienistej plaży",  "Trzy twarze Ewy".

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza