Etykiety

piątek, 9 maja 2014

Stanisław Dziedzic "Romantyk Boży"

http://www.mwydawnictwo.pl/p/1146/romantyk-bo%C5%BCy
Stanisław Dziedzic, Romantyk Boży, Kraków „Wydawnictwo M” 2014
Wielkich ludzi poznaje się po ich niesamowitej pokorze i skromności oraz braku przejmowanie się opinia innych. Oni wiedzą, jaki mają cel. Teraz przelećcie w pamięci listę osób, które w naszym kraju coś robiły lub robią oraz tych, którzy tylko krzyczą i obrażają. Zachwycające. W pierwszej grupie jest Karol Wojtyła: człowiek wykształcony i potrafiący podczas kontaktów z innymi ludźmi swój dyplom schować głęboko do szuflady. Stał się papieżem – symbolem, ponieważ jako pierwszy wyszedł do ludzi zwykłych. Dla niego każdy człowiek był zasobną kopalnią, której jeszcze nie odkryto. Poza działalnością duszpasterską, sprawowaniem urzędów kościelnych był również artystą.
„Romantyk Boży” jest książką, która przybliża nam sylwetkę Karola Wojtyły (świętego Jana Pawła II). Autor prezentuje nam środowisko, atmosferę oraz ludzi, którzy kształtowali wrażliwość Wojtyły. Prześledzimy jego losy od spojrzenia na prowincjonalne Wadowice przez wyjazd w wielki świat po śmierć, jako osoby sprawującej najważniejszy urząd kościelny. Jan Paweł II jest tu ukazany przede wszystkim, jako twórca, artysta, a na końcu jako duchowny. Stanisław Dziedzic uświadamia nas, że pierwsze utwory papież pisał publikował pod pseudonimami. Twórczość Karola Wojtyły wyrastała z głębokich przeżyć religijnych. Sięgał do znanych pisarzy, motywów, gatunków literackich.
„Romantyk Boży” Stanisława Dziedzica została napisana w przystępny sposób, przez co przez cały tekst płynie się dość przyjemnie. Nie jest to biografia, ale można śmiało powiedzieć, że opisuje ten bardzo ważny wycinek życia Wojtyły, jakim była jego twórczość, która wzbudziła zainteresowanie i uznanie szerokich kręgów.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza