Etykiety

piątek, 16 maja 2014

Teresa Kulik "Imperium Wielkiego Kota"

http://zaczytani.pl/ksiazka/imperium_wielkiego_kota,druk
Teresa Kulik, Imperium Wielkiego Kota, Gdynia „novae res” 2013
Jak napisać książkę o gangach dla dzieci? Do tego nie przelewać krwi, a jedyne mordy ograniczyć do skaleczeń? Dać głos kotom, które nie dość, że patrzą na ludzi na swój specyficzny koci sposób to jeszcze chadzają własnymi ścieżkami i plotkują o ludziach. Świat czworonogów jest próbą spojrzenia na człowieka z dystansem przy okazji opowiedzenia historii muru, który dzieli kocie gangi: biednych (Gangu) i bogatych (z Imperium) kotów.
Wydaje się nam, że koty chodzą gdzie chcą i po co chcą. Książka stara się ten mit obalić. Granice wpływów zostały tu ściśle wytyczone wielkim murem znajdującym się na osiedlu pewnego miasta. Każdy kot wie, że jest on świętością, przez którą nie wolno przechodzić, aby nie wpakować się w kłopoty. Hierarchia i terytoria są tu ściśle wyznaczone. To zapewnia w miarę spokojne życie. Co jakiś czas pojawia się jednak kot – przywódca, pragnący obalić czy przekroczyć mur, przesunąć granice wpływów (jak my to dobrze znamy z historii), przez co Wielki Kot (przywódca Imperium) jest zmuszony zmobilizować swoich poddanych do gotowości bojowej. Nie brakuje tu charakterów typowo ludzkich, które próbują podważyć prawdziwe autorytety i wynieść siebie na piedestał.
„Imperium Wielkiego Kota” jest książką pełną kotów mających właścicieli i bezdomnych, nakarmionych i wiecznie głodnych oraz o różnych charakterach. Można śmiało powiedzieć, że świat ludzi został ubrany w kocie maski: jedni starają się przetrwać, a inni dbają o wyłączny dostęp do nieograniczonych środków. Może nie jest to książka na miarę „Folwarku zwierzęcego” Orwella, ale leżąca bardzo blisko i przez to również dorosły czytelnik znajdzie wiele sugestii do prawdziwych historii. Dzieci będą bawić przygody i pomysłowość kotów.
Imperium ma dwie ciekawe osobowości, jakimi są główni bohaterowie opowieści :Filip (nazywany przez przyjaciół Zbójem) oraz Gawron (leniwy czworonóg, którego głównym zajęciem jest jedzenie). Ta dwójka kocurów ma wielu przyjaciół i wrogów - między innymi psy i szczury, z którymi czytelnik przeżywa fascynujące przygody.
Przygody kotów nie ograniczają się do prowadzenia i planowania walk. Razem z kotami spędzamy czas na osiedlu, odwiedzamy cyrk, muzeum, operę oraz wieś, gdzie na weselu mogą zjeść i wysłuchać kocich śpiewów. Dowiemy się, dlaczego koty nie cierpią podróżowania.
Język autorki jest plastyczny, dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie ma trudnych słów, ale jednocześnie bajka jest bogata w słownictwo. Idealna dla dzieci większych i mniejszych. Dodatkowym atutem jest twarda, śliska i rzucająca się w oczy okładka. Do tego grube kartki, większe niż dla dorosłych litery oraz ilustracje przyciągną małych czytelników w wieku szkolnym.
Książka została przekazana przez wydawnictwo novae res w celu wykorzystania podczas konkursu z okazji Dnia Dziecka w Górze.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza