Etykiety

czwartek, 22 maja 2014

Jerzy Sawicki "Śladami Krzyżaków"

http://zaczytani.pl/ksiazka/sladami_krzyzakow,druk
Jerzy Sawicki, Śladami Krzyżaków, Gdynia "novae res" 2014
Narrator wprowadza nas w świat średniowiecznych realiów miejskich w Chełmnie, które kończą się morderstwem, by następnie przenieść nas w czasy współczesne. Pierwsze strony przywołują na w pamięci „Krzyżaków”. Kolejne rozdziały to podróż, która ma odkryć tajemnice dawnych czasów. Bohaterowie przemierzają Polskę od Torunia, przez Sztum po Chełmno szukając śladów Krzyżaków. Początkowo miały być to poszukiwania Prusów podbitych przez zakon, ale ślady te są za mało widoczne ze względu na nietrwałe budowle. Podbijający postawili na solidne warownie i zamki, które przetrwały do dziś. Razem z trójką bohaterów zwiedzimy piękny kawałek Polski oraz przeżyjemy interesujące przygody wzbogacone wiedzą z różnych dziedzin.
Jerzy Sawicki często odwołuje się do legend i porzekadeł, a nawet bardzo trafnie i zabawnie wyjaśnia mechanizmy, którymi kieruje się świat, czego doskonałym przykładem jest tłumaczenie roli przywódcy w każdej grupie społecznej:
„Nie, nie chodzi mi o władzę. Absolutnie nie. Owszem ma ona zalety, a dla niektórych jest najważniejszy celem w życiu. Tylko, że mając władzę, trudno tak na serio robić coś jeszcze. A jak się w dodatku nie spodobasz swym wyborcom to jesteś podwójnie do tyłu. Nie masz ani władzy, ani własnego życia. Nawet jeśli się naprawdę starałeś”.
„Każde takie plemię ma swego wodza czy naczelnika, który rządzi. Ale tak naprawdę wszystkim kręci szaman, nazywany także czarownikiem. Uważa się, że dba on o spokój psychiczny członków swego ludu oraz o równowagę w kontakcie plemienia z przyrodą. Wszyscy wierzą, że pośredniczy między światem widzialnym, światem ludzi, zwierząt, roślin, skał, wody, powietrza i światła a krainą istot niewidzialnych. Że ma moc uzdrawiania, że umie sprowadzić deszcz podczas suszy, że potrafi wskazać zwierzę na polowaniu i może przewidywać przyszłość. I nie jest ważne… nie jest ważne, czy tak jest naprawdę. Bo jeśli ludzie w to wierzą, wtedy zawsze będą szamanowi ufali”
Książka jest skierowana do młodzieży i dorosłych. Prosta opowieść wymieszana z wiedzą podaną w ciekawy sposób stanie się doskonałym sposobem nadrobienia braków z historii i języka polskiego.
Wydawnictwo Novae Res przekazało książkę w celu wykorzystania w konkursie z okazji Dnia Dziecka.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza