Etykiety

środa, 14 maja 2014

papierowe zabawki

Dzieciństwo nie powinno być zapełnione wyłącznie gotowymi zabawkami, które nie wymagają ćwiczenia zręczności oraz nie budują poczucia własnej wartości. Dumne z siebie i wierzące we własne siły dziecko to takie, które ma możliwość eksperymentowania, majsterkowania, malowania, klejenia i robienia wszystkiego, co może kształtować jego zmysły. W celu rozwijania wyobraźni warto wybrać takie zabawki, które nie tylko bawią, ale i uczą. Doskonale do tego nadają się wszelkiego rodzaju klocki, wycinanki, wyklejanki.
Dziś polecam Wam trzy bardzo ładne książeczki, które przyjdą z pomocą rodzicom i dzieciom w wymyślaniu zabaw i ćwiczeniu ukrytych talentów. Wkrótce będę pisała również o klockach. Postanowiłam zacząć od zabawek papierowych, ponieważ w czasach mojego dzieciństwa na takich można było bazować. Książki w stylu „tysiąc pomysłów na kartkę papieru” miały wzięcie do tego stopnia, że mi osobiście nigdy nie udało się niczego podobnego wypożyczyć z biblioteki (a było ich kilka) i jak już udało się to koleżance to razem ćwiczyłyśmy przez miesiąc robienie ozdób i zwierzątek.
Papier jest jednym z lepszych narzędzi, z których można wyczarować cudowny świat. Takie ozdoby zawsze można wykorzystać stawiając na biurku czy wieszając na firance, lampie lub choince. Zabawy z tego typu wymagają skupienia i dokładności, przez co dzieci stają się bardziej cierpliwe. Jedną z książeczek, które pozwolą dziecku rozwinąć wiele umiejętności są „Misiowe składanki” Ewy Zielińskiej. Na sztywnym papierze nadrukowano propozycje zabawek, które dziecko może wyciąć i posklejać. Wzory te mogą dziecku posłużyć do samodzielnego wykonywania podobnych zabawek. Książeczka jest bardzo kolorowa, bajkowa i idealna na deszczowe dni, kiedy dziecko nie może spędzić czasu na placu zabaw.
W „Misiowych składankach” znajdziemy zestaw form do wycięcia i złożenia, które niejedna mama zna ze swojego dzieciństwa. Publikowane przed laty w piśmie "Miś" modele misiów w różnych strojach, na saneczkach i żaglówce, modele misiów ruchomych, kostki z misiem, maska misia, pokoik misia, teczka z misiem, a także kaczuszki, ptaszki, rybki i kwiatki - stare dobre wzory, które polubi każde dziecko. Wszystkie formy zabawek są starannie zaprojektowane i części do siebie pasują. Wydrukowane są na grubym papierze dzięki ,czemu łatwo się je wycina i są sztywne po złożeniu.

Kolejną pozycją, która powinna zainteresować dzieci jest książeczka prezentująca sposoby wykonania zabawek będących „figurkami” z ulubionych bajek z misiami. Nie zabraknie tam Uszatka czy Kubusia Puchatka z przyjaciółmi. Książeczka jest dość gruba i nie trzeba jej niszczyć podczas zabawy, ale wykorzystywać do robienia kolejnych wersji Puchatków, Tygrysków, Kangurzyc itd. Będzie ona doskonałym materiałem dla nauczycieli przedszkolnych i szkolnych na lekcje plastyki. Postacie można wykorzystać podczas zabawy w teatrzyk, czyli w szkole doskonały materiał na lekcje języka polskiego. Polecam również do zabawy poza przedszkolem i szkołą.

Ćwiczenie wyobraźni, zmysłu przestrzennego połączone z wierszykami wpadającymi w ucho to doskonała zabawa oraz nauka. Dziecko bardzo szybko może samodzielnie zrobić zwierzątka oraz nauczyć się wierszyków o nich, dzięki czemu poćwiczy pamięć. Postacie do złożenia są bardzo proste i zabawne. Zabawa rozwija wyobraźnię, przez co dzieci same spróbują wymyślać podobne zabawki lub wracać do tych z książeczki (podano instrukcję, jak zrobić odpowiedniej wielkości kółka).
Zaletą książeczki są – obok dokładnych instrukcji – wierszyki, które umilą pracę i zabawę z nowo stworzoną zabawką
Ślimak
Spójrzcie, co się tutaj dzieje!?
Ślimak biegnie poprzez knieje!
Nie przestaje, sił nie szczędzi,
tylko pędzi, pędzi, pędzi...!

Chociaż ciężką muszlę taszczy,
rwie do przodu, depcząc chaszcze,
gna przed siebie, gniotąc mech...
pewnie zaraz straci dech!

Dokąd ten ślimaczek śmiga?!
Z mistrzem żółwiem tak się ściga.

Wydawnictwo bis powyższe książeczki podarowało dla dzieci biorących udział w Konkursie z okazji Dnia Dziecka.

Zachęcam rodziców i nauczycieli do zapoznania się z ofertą wydawnictwa, ponieważ mają bardzo bogaty wybór książek dla dzieci w atrakcyjnych cenach.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza