Etykiety

czwartek, 8 maja 2014

Renata Niedzielska "W poszukiwaniu człowieka"

Renata Niedzielska, W poszukiwaniu człowieka, Gdynia „Novae Res” 2013
Autorka zebrała wszystkie informacje dotyczące pochodzenia życia i człowieka (od potrzeb fizjologicznych po kulty) na Ziemi, wyłuskała te istotne, odrzuciła śmieci, które atakują nas ze wszystkich stron i tak oto powstała książka, w której znajdziemy informacje, które są wszędzie dostępne, ale unoszące się w chaosie informacji. Znajdziemy tu informacje z biologii, geografii, astronomii, chemii, fizyki, teologii, filologii, socjologii. Można śmiało powiedzieć, że jest to minimum, które każdy po skończeniu szkoły średniej musi wiedzieć. Uzasadnianie, że większość tych informacji nie przyda nam się w życiu nie ma sensu, ponieważ „przedmioty przydatne do życia” mamy w szkołach zawodowych. Tam jest minimum potrzebne do egzystencji. Tu jest minimum potrzebne do nabrania dojrzałości i świadomości, a przecież rozwijanie ich prowadzi do ewolucji naszych stosunków w kierunku polepszenia bytu większej ilości osób (i proszę bez bajek, że kiedyś było lepiej, bo…).
Jak na kompendium wiedzy o człowieku przystało nie czyta się tego szybko i łatwo. Trzeba po prostu troszkę wysilić swoje szare komórki, pomyśleć, analizować. Renata Niedzielska podzieliła się z nami jedynie tym, co zbadały armie ludzi przez wieki. Nie znajdziemy tu podejścia naukowego, ale jedynie podręcznikowe, dzięki czemu więcej osób będzie mogła przeczytać książkę.
Wielkim plusem książki jest przekonywanie, że człowiek potrzebuje innych ludzi, że człowiek staje się człowiekiem w zetknięciu z innym człowiekiem. Bez tego jest po prostu zwierzęciem.
Książkę szczególnie polecam tym, którzy doszli do wniosku, że już im nauki w życiu wystarczy, ale również i tym, którzy są pasjonatami ludzi, wszystkiego, co nas otacza, na co mamy wpływ, co możemy zbadać. Można ją uznać, jako wstęp do samopoznania. Liczne odwołania, wskazywanie autorytetów pomogą czytelnikom zgłębić różne kwestie dotyczące ludzi.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza