Etykiety

piątek, 9 maja 2014

Brian McMaster "Totus Tuss"

http://www.mwydawnictwo.pl/p/1147/totus-tuus
O. Brian McMaster, Totus Tuss. Akt poświęcenia się Jezusowi przez Maryję razem z bł. Janem Pawłem II, Kraków „Wydawnictwo M” 2014
„Totus Tuus” jest przewodnikiem dla Katolików, w jaki sposób w trzydzieści cztery dni poświęcić się Jezusowi przez wstawiennictwo Maryji. We wstępie zostanie on wprowadzony w duchowość swojej religii. Wyjaśniono sens poświęcania siebie. Kolejne rozdziały to wskazówki postępowania, aby akt poświęcenia przebiegał jak najlepiej. Poza modlitwami wierzący znajdzie tam również tematy do przemyślenia. Mają to być 34 dni refleksji, która pozwoli człowiekowi zmienić się duchowo, udoskonalić się. Myślę, że owa liczba nie jest bezcelowa. Wielu socjologów zauważa, że na przemianę spojrzenia ludzie potrzebują 21 dni. Tyle samo na nabranie nowych nawyków. Tu jest ich troszkę więcej. Być może po to, by w swojej zmienionej, refleksyjnej szacie człowiek miał szansę nie zagubić się po tej właściwej ilości dni nabierania nawyku doskonalenia siebie, uczenia się życzliwości i przede wszystkim wyrabiania nawyku modlitwy. Często nowe nawyki zanikają, kiedy nie mamy przewodnika oraz przekonania, że warto. Tu to przekonanie mają wyrabiać kolejne dni.
Pozostaje mi tylko polecić wszystkim Katolikom i życzyć udanych przemian, ponieważ słowa kierowane z książki namawiają do tolerancji, miłości bliźniego, akceptacji, pokory. Tego niestety bardzo mało wśród ludzi deklarujących wiarę. Właśnie takie postępowanie przyczynia wrogów i sceptyków całej instytucji, która (o czym zapewniał i Marks i Unamuno, i Ortega) jest potrzebna, by nauczyć panować nad sobą osoby, które nie czują takiej potrzeby. Zmień siebie a zmienisz świat.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza