Etykiety

czwartek, 29 maja 2014

Juan Darién "Wojna liczb"http://kidy.pl/aktywnosc/czytanki/ksiazeczki_5/wojna_liczb_-_juan_darien
Juan Darién, Wojna liczb, tł. Beata Haniec, Toruń „Tako” 2012
Matematyka jest nudna – są przekonani rodzice i ich dzieci zmagające się z pierwszymi rachunkami. Im bardziej wchodzą w ten skomplikowany świat tym bardziej przekonanie to się utwierdza, a może być inaczej. Liczby to świat fantastyczny, nienamacalny, przez co nawet Platon, będący ich miłośnikiem, miał problem z konkretnym ich usytuowaniem, bo co to za miejsce między ideami a odbiciami? Ani nie są ze świata boskiego, ani z tego złudnie namacalnego! Specyficzny byt wymyślony przez ludzi dla ludzi w celu ułatwienia i skomplikowania życia.
http://kidy.pl/aktywnosc/czytanki/ksiazeczki_5/wojna_liczb_-_juan_darien
„Wojna liczb” to książka dla dzieci kochających i nienawidzących świat liczb, działań matematycznych. Interesująca historia o tym, jak ważna może być najmniejsza (w rozumieniu podstaw matematyki) liczba. Wystarczył mały dodatek, jakim jest minus, by wytoczyć wojnę wszystkim naśmiewającym się liczbom większym od niej: minus. Jedynki zbroją się i sieją spustoszenie wśród innych wartości. Wszystko zaczęło się od poczucia niskiej wartości jedynek, które mogą przypominać niedowartościowanych ludzi toczących walki ze wszystkimi. Książka pokazuje dzieciom wojnę i jej skutki w świecie matematycznym. Są one duże, a jeszcze większe mogą być w prawdziwym świecie, gdzie wyciąga się bronie straszniejsze od zwykłego minusa. Jedynki tą tajną bronią zmieniają liczby w zera i wykorzystują. Niewolnictwo jednak zawsze ma swój kres, więc i liczby się wyzwolą. A w jaki sposób? Sami się przekonajcie.
„Wojnę liczb” napisał i zilustrował Juan Darién. Ilustracje są bardzo proste, opierające się na tym, co dostępne w domu: szary papier, karton, bibuła, gazety. Wszystko ładnie skomponowane i wprowadzające w nastrój wojenny. Dodatkowymi atutami książki są twarda okładka oraz dobrej jakości papier.
http://kidy.pl/aktywnosc/czytanki/ksiazeczki_5/wojna_liczb_-_juan_darien
Przez swą tematykę (walka) książka przypadnie do gustu chłopcom do ósmego roku życia. Znajdą tu ulubione motywy walk, nauczą się jak szkodliwa może być wojna i jak bardzo interesujący jest świat liczb z różnymi działaniami. Liczenie już nie będzie zwykłym, nudnym dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem, dzieleniem – to będzie prawdziwe starcie, któremu trzeba będzie dowodzić.
Książkę podarowało kidy.pl w celu wykorzystania w ramach Dnia Dziecka w Górze.
http://kidy.pl/aktywnosc/czytanki/ksiazeczki_5/wojna_liczb_-_juan_darien

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza