Etykiety

sobota, 31 maja 2014

Grzegorz Mynarczuk "Jak Chłopczyk łapał Dużą Rybę"

http://zaczytani.pl/ksiazka/jak_chlopczyk_lapal_duza_rybe,druk
Grzegorz Mynarczuk, Jak Chłopczyk łapał Dużą Rybę, Gdynia „novae res” 2014
Dzieci czasami fantazjują. W swoich opowieściach są najdzielniejsze, najsilniejsze, najmądrzejsze, najpiękniejsze itd. Później (pod wpływem twardo stąpających po pesymistycznym spojrzeniu na świat dorosłych) ich opinia o sobie radykalnie się zmienia. Przestają wierzyć w swoje możliwości. Stają się bezradnymi dziećmi, które bez rodziców nie są w stanie nic zrobić. U niektórych (ku zadowoleniu egoistycznych rodziców)ten stan trwa do późnej starości lub ich śmierci. Dorosłe dzieci czuję się wtedy bezradne i opuszczone, ponieważ nie pozwolono im dorosnąć, nabrać pewności siebie.
Książka „Jak Chłopczyk łapał Dużą Rybę” jest całkowitym przeciwstawieniem powyższej postawy. Bohater razem z tatą chodzi na ryby. Łowią małe i duże. Zabawa z wędką jest znakomitą przygodą, ponieważ ani tata ani Chłopiec nigdy nie wiedzą, czy i co uda im się złowić. Pewnego dnia chłopiec zostaje sam nad rzeką ze swoją malutką wędką i chce złapać jeszcze kilka ryb lub po prostu posiedzieć i popatrzeć się w wodę. Ku jego zaskoczeniu na hak zaczepia się Duża Ryba. Próbuje ją wyjąć z wody, ale jest tak wielka, że niszczy wędkę. Pełen emocji i z pustymi rękoma wraca do domu, by opowiedzieć o niesamowitej przygodzie. Początkowo nikt mu nie wierzy, ale na wszelki wypadek po zniszczeniu kolejnych wędek cała rodzina postanawia mu pomóc. To nie pomaga. Duża Ryba jest olbrzymia i do tego zaczarowana, przez co nikt z dorosłych ani dzieci nie może jej wyłowić. Udaje się do dopiero Chłopcu, który odkrył, że zaczarowaną rybę trzeba łowić zaczarowanym kwiatem.
Książka pozwala dzieciom uwierzyć, że są rzeczy, których ich rodzice i inny dorośli nie są w stanie zrobić, że mogą sami czegoś wielkiego dokonać. Elementy magii (magiczny kwiat, magiczna ryba) sprawiają, że rzeczywistość zostaje zaczarowana, dziecięca, a przez to niosąca rozwiązania odmienne od schematyzmu dorosłych. Grzegorz Młynarczuk przekonuje, że twórcze, odmienne myślenie może rozwiązać wiele problemów. Ponadto utwierdza dzieci, że warto uparcie dążyć do celu, bo tylko w ten sposób możemy spełnić swoje marzenia tak, jak Chłopczyk, który pragnął złowić Dużą Rybę.
Ilustracje są ładne, ciepłe i przyciągają uwagę. Duża czcionka, dobry papier, sztywna okładka sprawią, że dziecko będzie po nią chętnie sięgało. Powinna podobać się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Autor pokazuje tu nieco męski świat z męskimi bohaterami, ale małe dzieci bardziej interesują się ciekawą opowieścią niż płcią bohatera (jeśli rodzice tego nie robią).
Książka dla dzieci od 3-10 lat.
Wydawnictwo Novae Res przekazało książkę w celu wykorzystania w ramach Dnia Dziecka w Górze.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza