Etykiety

sobota, 24 maja 2014

Renata Piątkowska "Przygoda ma kolor niebieski"

http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=631
Renata Piątkowska, Przygoda ma kolor niebieski, Warszawa „bis” 2013
„A te granice, którymi ludzie odgradzają się od siebie, z czego są zbudowane? Z urazy, gniewu, pretensji, zimnych spojrzeń”. Przez lata może powstać wielki mur, którego nic nie będzie w stanie przebić. Wszystko zaczęło się od kradzieży roweru, którego straciła jedna z osób mieszkająca w kamienicy. A może wcześniej? Dla Tibora jednak to jest widoczną granicą separacji. Nieprzychylne spojrzenia, plotki pod adresem jego babci sprawiły, że żyła niewinna samotnie w kamienicy pełnej ludzi. Postawy sąsiadów nie zmieniły nawet jej problemy zdrowotne i mały chłopiec, który został sam bez opieki. Zawiść i radość ze złego sprawiają, że sąsiedzi cieszą się, że cygańskie dziecko trafi do domu dziecka. Tibor postanawia zapobiec takiemu swemu losowi. Ucieka z domu, by służby socjalne nie natrafiły na niego i nie zabrały z dala od domu.
On znajduje sobie inne miejsce – pośród zwierząt – do spędzenie wakacji i przeczekania leczenia babci w szpitalu. Jest jego jedyną krewną. Rodziców stracił jak był małym chłopcem. Jedynym rodzicem stała się staruszka, która przechowuje rodzinny skarb dla wnuka. Groźba kradzieży sprawia, że daje mu go wcześniej. W jego życie wkracza magia, uczy się przyjaźni, otwartości, pomagania. Wakacje w zoo sprawią, że Tibor dozna przemiany i przeżyje ważne dla niego przygody.
„Wiesz, podobno każdy z nas dostaje w życiu jedną rzecz, tę połówkę, której brakuje mu do całości. Ludzie myślą, że to jest druga osoba, ale niekoniecznie. To może być jakiś talent lub przedmiot”. Dla Tibora jest nim jego dziedzictwo, w którego pobliży dzieją się nieoczekiwane wydarzenia. Jego obecność odmienia ludzi i ich nastawienie do własnych błędów. Świat zmienia się na lepsze.
„Przygoda ma kolor niebieski” adresowana jest dla dzieci w szkole podstawowej. Początkowo może wydawać się smętną opowieścią o chłopcu, który stracił rodziców i może na zawsze pożegnać się z babcią. Jednak od chwili wizyty w szpitalu jego życie ulega zmianie.
Wydawnictwo BIS podarowało książkę w celu wykorzystania w ramach Dnia Dziecka w Górze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz