poniedziałek, 21 października 2024

Wiktor Talaga "Cząberek. Tom 1: Dom" il. Aleksandra Machoń


Przesądy i uprzedzenia bardzo często prowadzą do wykluczania innych. Nie ma nic boleśniejszego niż odrzucenie przez grupę. Samotność przyczynia się do wytwarzania mechanizmów obronnych, antyspołecznych zachowań pozwalających przetrwać w nieprzychylnym środowisku. I tak jest też właśnie w przypadku bohatera komiksu Wiktora Talagi i Aleksandry Machoń „Cząberek”.
Historię otwierają mroczne sceny, z których dowiemy się, że mały czarny kociak został porzucony. Uratowany mimo małych szans na przeżycie musiał stawić czoła nieprzychylnej przyrodzie. Po dotarciu do miasta jego życie nie wygląda lepiej. Przechodzi prawdziwą szkołę życia, w czasie której uczy się, że brak zaufania i spryt pozwalają mu na napełnienie brzucha. Jednak pewnego dnia trafia do schroniska, gdzie uczy się pozytywnych zachowań. Tam ma też szansę na znalezienie swojej rodziny.
Cząberek to pozornie opowieść o kocie, o tym jak długa i pokrętna może być droga zwierzaka do domu. Bycie czarnym przysparza mu wielu kłopotów. Kiedy przyjrzymy się tej historii dokładniej to jest to opowieść o każdym, kto kiedykolwiek z jakiegokolwiek powodu został wykluczony. Odrzucenie przez grupę boli, przyczynia się do wytworzenia mechanizmów obronnych, rozwinięcia umiejętności życia poza stadem. I tak też jest w przypadku kociego bohatera.
Autorzy odczarowują tu hycla (wyławiacza zwierząt). Nie jest to postać bezduszna, której zależy na krzywdzeniu zwierzaków, ale taka, która dobrze obserwuje otoczenie, dostrzega, kto potrzebuje pomocy i wyłapuje je, aby dać im szansę na dom. Schronisko, do którego trafia kot to miejsce, w którym ma szansę nauczyć się pozytywnych zachowań. Dziki przybysz uczy się, że nie każdy ma złe intencje. Zaczyna doceniać bycie częścią stada, rozumie jak wiele może zyskać dzięki takim relacjom. Cząberek to zwierzak tęskniący za swoimi kompanami zabawy.
Opowieść o cząberku może być wykorzystana jako komiks terapeutyczny w przypadku osób zagubionych, odrzuconych, czujących się samotnie. Poznanie historii Cząberka ułatwi im rozmawianie o emocjach, dzielenie się odczuciami i rozwinięcie zachowań pozwalających na budowanie pozytywnych relacji. Młodzi czytelnicy przekonają się, że świat jest niesamowicie różnorodny. Znajdziemy w nim osoby dobre i złe.
Smutno zaczynająca się historia ma piękne i szczęśliwe zakończenie. Bohater znajduje kochającą rodzinę, przyjaciół kochających bezwarunkowo. W akcję wpleciono sporo dramatyzmy, pokazano jak wiele wyzwań czekało ma bohatera, jak wielu przeszkodom musiał stawić czoła, aby w końcu znaleźć pełnię szczęścia.
Aleksandra Machoń zastosowała tu stonowaną paletę kolorów. Dramatyzm akcji podkreślony jest ciemnymi barwami, kiedy codzienność kota jest przyjazna mamy jasne kolory. Do tego ilustratorka bardzo dobrze włada przejściami od szczegółów do ogółu, co pozwala na podkreślenie emocji. Ilustracje świetnie dopełniają żywą i bardzo prawdopodobną akcję wykreowaną przez Wiktora Talagę. Całość pouczająca i urocza. Uważam, że tom „Dom” to świetny wstęp do dalszych przygód „Cząberka”. Mamy tu okazję poznać jego przykre doświadczenia, co pozwoli lepiej zrozumieć zachowania w sytuacjach zagrożenia.
Zapraszam na stronę wydawcy









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz