Etykiety

czwartek, 13 czerwca 2024

Berenika Kołomycka "Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tom 9: Niezwykłość"


Osoby wyróżniające się często traktowane są z nieufnością i wykluczane. Skupienie się na podobnych cechach prowadzi do rozwijania nietolerancji i ksenofobii oraz nieumiejętności korzystania z talentów innych osób. Warto pokazywać swoim dzieciom, że różnorodność jest piękna, uświadamiających, że każdy jest wyjątkowy i to jest w nas najcenniejsze. Takie podejście pozwoli na rozwijanie ważnych postaw. Z jednej strony tolerancji, a z drugiej samoakceptacji i miłości do siebie, co przełoży się na lepsze relacje z innymi, bo nie będą one obciążone dążeniem do ciągłego dostosowywania się do otoczenia. O tym, jakim darem jest niepowtarzalność jest najnowszy komiks Bereniki Kołomyckiej „Niezwykłość” z cyklu „Malutki Lisek i Wielki Dzik”.

Jestem wielką miłośniczką twórczości Bereniki Kołomyckiej. Dla mnie jej komiksy są bardzo artystyczne i filozoficzne. Mamy w nich wiele problemów etycznych. Autorka z wprawą sięga po tematy społeczne i na plan pierwszy wysuwa przyjaźń, która jest pomimo wielu różnic. Wielki Dzik i Malutki Lisek to bohaterzy skrajnie odmienni: jeden duży, drugi mały, jeden powolny, drugi nadaktywny, jeden uważny, drugi roztrzepany. Wymieniać można długo, bo różnic jest wiele i w każdym tomie dostrzegamy kolejne. Główne przesłanie płynące z cyklu to pokazywanie, że przyjaźń nie zna granic, nie kieruje się uprzedzeniami, jest ponad podziałami. Także tymi gatunkowymi i rasowymi. Prawdziwa przyjaźń to taka, w której możemy dzielić z bliską nam osobą radości i smutki, przeżywać przygody, uczyć się świata oraz lepiej poznawać siebie, dostrzegać jak bardzo uprzedzenia mogą nas determinować. Druga osoba może pokazać nam świat z nieco innej strony. Zdecydowanie widoczna odmienność pomaga zrozumieć, że różnice nie są tak istotne. Ważniejsze jest to, co my dajemy innym, a inni nam. Do czytelników trafiło już dziewięć albumów. Każdy porusza ważne tematy. Pojawia się w nich problem przywiązania, poczucia samotności, nieodpowiednich znajomych, plotek, uprzedzeń, smutku, radości, poszukiwania przygód, odkrywania świata, szukania życiowych wyzwań, ciągłego poszukiwania swojego miejsca w świecie, ulotności życia, budowania relacji społecznych, pomagania sobie, odpoczynku, doceniania i dostrzegania cudzej pracy i talentu, a także gestów wynikających z miłości oraz akceptacji. Zwierzęcy bohaterzy będący przedstawicielami różnych typów osobowości mierzą się z bardzo ludzkimi uczuciami i wyzwaniami, żyją w pięknym, harmonijnym społeczeństwie. Każdy z albumów podzielony jest na części z tematem przewodnim. Historie napędzają różne sposoby ujęcia głównego wątku.
„Niezwykłość” to opowieść o tym jak wspaniale jest się różnić, że nie każdy naszą niepowtarzalność dostrzeże i doceni. Malutki Lisek i Wielki Dzik bawią się w chowanego. Dzik potrafi dobrze się schować, a Lis w czasie poszukiwań robi sporo zamieszania. Często niszczy otoczenie, przysparza dużej ilości pracy innym zwierzętom oraz brudzi ich futerko. Jedną z jego ofiar jest myszka, która zyskuje żółte nieregularne plamki na futerku. Reakcje zwierząt na jej wygląd są nieodpowiednie. Zobaczymy, że wykorzystanie innego wyglądu do wyśmiewania jest złe. Na szczęście mysz znajduje zwierzę, które doceni jej plamki. Po tej przygodzie Lis postanawia się zmienić. Udawanie kogoś, kim nie jest okaże się bardzo denerwujące dla otoczenia.
„Malutki Lisek i Wielki Dzik” to piękny, bardzo filozoficzny komiks dla dzieci. Historia lisa i dzika pozwala na opowiedzeniu dzieciom o ciągle rosnących pragnieniach, dążeniach do zdobycia czegoś niedoścignionego, szukania odpowiedniej przyjaźni i kiedy już wydaje się, że bohaterowie będą zadowoleni okazuje się, że szukają dalej lub ich relacja zostaje wystawiona na próbę. Dopiero weryfikacja uprzedzeń i przekonań przynosi refleksję: nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. Autorka pozbywa się moralizowania. Ograniczenie się do opowiedzenia przygód dwóch zwierzaków będących przyjaciółmi razem pokonującymi wszelkie przeszkody, cieszącymi się życiem wydaje się podkreślać, że ważne są relacje z innymi. Ci inni mogą nam towarzyszyć we wszystkich przygodach, ale mogą też jak foki opuszczać i wędrować własną drogą. Do tego przekonają się, że w relacji z innymi dobrze być sobą. Nawet jeśli czasami niechcący jesteśmy niczym niszczycielski huragan to i tak wprowadzamy piękne urozmaicenie do naszego otoczenia.
Graficznie komiks zachwyca młodych czytelników. Berenika Kołomycka wykorzystała niepowtarzalność obrazów malowanych akwarelami. Dzięki temu ilustracje są miękkie, magiczne, bardzo dobrze oddają nastrój bohaterów, mają specyficzny klimat i bardzo dobrze przyciągają uwagę najmłodszych. Delikatność i miękkość wywołana pociągnięciami pędzla i ciepło barw są doskonałym dopełnieniem opowiedzianej historii. Autorka pozbywa się moralizowania. Ograniczenie się do opowiedzenia przygód dwóch zwierzaków będących przyjaciółmi razem pokonującymi wszelkie przeszkody, cieszącymi się życiem wydaje się podkreślać, że ważne są relacje z innymi. Ich przyjaźń to także rozmowy o przeszłości, refleksja nad tym, co ich spotykało, dzielenie się odczuciem jak ważna jest dla nich istniejąca między nimi przyjaźń. Podkreślają to opowieściami o wcześniejszych nieudanych relacjach, w których byli nieważni, niedostrzegani i nikt po nich nawet nie tylko nie tęsknił, ale też nie zauważył, że go opuścili. Do tego bohaterzy poddają się autorefleksji: zauważają, kiedy czynią lub myślą źle oraz starają się to naprawić. Myślę, że cała seria to piękna i pouczająca opowieść do czytelnika w każdym wieku. Młodsi znajdą tu interesujące przygody dwójki przyjaciół, dostaną opowieść o tym, że niektóre znajomości po prostu się kończą i taki jest bieg rzeczy, że czasami trzeba coś w życiu zmienić, aby móc poznać przyjaciela na całe życie lub zapewnić sobie bezpieczniejsze życie, a kiedy już znajdziemy taką pokrewną duszę to musimy dbać o relacje z nią, bo przyjaźń nie bierze się z powietrza tylko jest wynikiem ciężkiej pracy nad własnym charakterem.
Dużym plusem jest autonomiczność każdego tomu, dzięki czemu można je czytać zarówno razem, po kolei, jak i wybiórczo lub sięgnąć po tematykę najbardziej nas interesującą. W każdym znajdziemy tematy warte do poruszenia z naszymi pociechami. Zdecydowanie polecam całą serię.
Zapraszam na stronę wydawcy








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz