Etykiety

czwartek, 14 grudnia 2023

Jory John i Pete Oswald „Smaczna banda. Niesforne Ziarenko i straszny wieczór"


Jory John jest absolutnie fantastycznym amerykańskim autorem książek dla dzieci. Jego publikacje słyną z przekazywania sporej dawki wiedzy, czarnego humoru i trudnych tematów społecznych. Debiutował książką „All My Friends Are Dead” napisaną z Averym Monsenem. Na listach bestselerów znalazł się dzięki ciekawej serii „Food Group” w Polsce wydane jako „Smaczna banda i emocje”, w której znajdziemy takie książki jak „Niesforne ziarenko”, „Wzorowe jajo”, „Skwaszone winogrono”, „Bystre ciastko” i „Niesforne Ziarenko i straszny wieczór”. W serii znajdziemy też opowieści o fasoli i ziemniaku. Niedługo będą dostępne dla polskich czytelników. Nasza przygoda z książkami tego pisarza zaczęła się siedem lat temu, kiedy to do polskich czytelników trafił cykl „Koszmarna dwójka” zabierająca nas w świat relacji społecznych, wyzwań, z jakimi mają do czynienia uczniowie w szkole oraz różnymi przekonaniami i sposobami zarządzania społeczeństwem. Już w tych lekturach widać było zainteresowanie postawami i systemami rządzenia oraz promowaniem pro społecznych zachowań. Tak jest też w publikacjach ze „Smacznej bandy i emocji”.
W każdej historii z jednej strony mamy tu pokazane działania określonych bohaterów, ich relacje z otoczeniem, z drugiej widzimy jak to przekłada się na sposób funkcjonowania, później pojawia się zmiana i ukazanie jak po niej wygląda życie bohaterów. Jak widać schemat opowieści jest prosty. Tematyka też jest ciekawa, bo pozwala uświadomić młodym czytelnikom, że nie można być ani za bardzo niegrzecznym, ani zbyt uprzejmym, ani za kwaśnym, ani zbyt słodkim i każdy z nas ma jakiś talent, który po prostu musi odkryć, a żeby to zrobić musi próbować różnych rzeczy. Każda skrajność prowadzi do niszczenia relacji z innymi, unieszczęśliwia bohaterów, sprawia, że zatracają się w świecie swoich emocji i spada im samoocena.
„Niesforne ziarenko” to opowieść o stracie bliskich, trudnych doświadczeniach i byciu niemiłym dla innych. Ziarenko odkrywa, że może polepszyć swoje życie nawiązując nowe relacje z poznanymi osobami. „Wzorowe jajo” to historia bohatera, który za bardzo wszystkim się przejmuje i bierze odpowiedzialność za innych na siebie. Nadmiar stresu prowadzi do pęknięcia. Zmiana życia wymaga od zmienianie nastawienia, wyluzowania, skupienia się na sobie. Z kolei „Bystre ciastko” to opowieść o byciu przeciętnym w ogólnym systemie edukacji, ale kiedy ma się okazję rozwijać swój talent okazuje się, że można okazać się wyjątkowym i ważnym. „Skwaszone winogrono” zabiera nas do świata postaci niezadowolonej. Bohater mający dobre relacje z innymi zawodzi się na przyjaciołach i to sprawia, że staje się dla wszystkich niemiły. Pewnego dnia odkrywa, że zawód to wynik nieporozumienia. Mamy tu temat popełniania błędów, umiejętności rozmowy z innymi, wyjaśniania wątpliwości. Zamiast skwaszać się i złościć najlepiej otwarcie porozmawiać, zapytać i dbać o relacje z innymi. No i czas na najnowszy tom. Ten jest taki troszkę Halloweenowy, ale idealnie będzie panował też do aktualnie zbliżających się świąt, ponieważ nie chodzi tu o otoczkę, ale o postawę i relacje.
„Niesforne Ziarenko i straszny wieczór” to opowieść o niesamowitych staraniach. Bohater chce wypaść jak najlepiej ze swoim kostiumem. To skupienie na tym, aby mieć najfajniejszy strój sprawiło, że po rocznym obmyślaniu nie ma, w co się ubrać. Dostrzega, że innym poszło to łatwiej i mają fantastyczne przebrania. To go jeszcze bardziej frustruje i postanawia popsuć innym zabawę, żeby mieć więcej czasu na zrobienie czegoś ekstra. Odkrywa jednak, że to nie strój jest ważny i to jak go będą oceniać inni, ale nasze nastawieni i chęć zabawy. I to jest fantastyczne przesłanie na czas zbliżających się świąt: nie ważny jest wystrój, niesamowite prezenty, ile wysiłku poświęcicie, aby zaimponować innym, ale jaki macie nastrój, czy chcecie dobrze się bawić i miło spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.
Wszystkie książki są pięknie ilustrowane. Mamy tu świetne personifikacje dzięki Pete’owi Oswaldowi rewelacyjnie dopełniającemu tekst. Same opowieści są proste i niosą pouczające przesłanie nie tylko dla młodych czytelników. Uważam, że te lektury powinny znaleźć się w gabinetach psychologów i pedagogów. Będą świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi o tym, w jaki sposób się krzywdzą przez złe relacje ze społeczeństwem. Każdy bohater jest tu inny i prezentuje odmienny wzorzec niewłaściwego nastawienia. Autor uświadamia czytelników, że skrajności są złe. Opowieści wydrukowano na bardzo dobrej jakości papierze. Zszyte kartki oprawiono w solidne okładki, dzięki czemu lektury są estetyczne i trwałe. Zdecydowanie polecam.
Zapraszam na stronę wydawcy

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz