Etykiety

poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Seria "Zgadnij kto to?"


Dedukcja to jedna z ważniejszych umiejętności, ponieważ wprowadza nas w obszar logicznego myślenia, mającego na celu dojście do określonego wniosku na podstawie zbioru przesłanek. W takim podejściu ważne jest proste wyciąganie wniosków, eliminowanie elementów, które nie spełniają wszystkich warunków. Do tego, jeśli ta metoda jest przeprowadzona poprawnie, a zbiór nie zawiera zdań fałszywych to wnioski wyciągnięte w wyniku rozumowania są nieodparcie prawdziwe i nie można ich zakwestionować. Oswojenie z taką metodą poprawia spostrzegawczość, zachęca do rozwijania koncentracji i wspomaga uczenie się. Dobrze jest podsunąć ją w formie zabawy, czyli opowieści detektywistycznych. Tu warto zwrócić uwagę na to, które naprowadzają młodych czytelników na stawianie właściwych pytań i uczą wyciągania wniosków.
Bardzo dobrze pod tym kątem wypada seria „Zgadnij kto to?” wydawana przez Harperkids. Książki inspirowane są popularną grą planszową. Każda z opowieści zabiera nas w świat kultury. Czasami są to elementy bliskie i znane dzieciom, a czasami legendarne. Przy okazji prowadzenia śledztwa młodzi bohaterzy mogą dowiedzieć się więcej o poszukiwanych przedmiotach, odwiedzanych miejscach, pracy specjalistów i czym ona różni się od kinowych kreacji poznanych zajęć. Za każdym razem mamy do czynienia z ciekawą i bardzo realistyczną fabułą. Do tego poznajemy różne rodzeństwa w odmiennych sytuacjach. Dzięki Kacprowi i Lenie udamy się w podróż do meksykańskiej dżungli, poznamy pracę archeologów, wejdziemy w świat mitów. Olek i Julka zabiorą nas do Szkocji do Loch Ness i będą szukać ważnego dowodu na istnienie potwora. Z kolei Asia i Aleks zabiorą nas do Cosmo Parku, w którym dowiemy się rożnych ciekawostek na temat wesołych miasteczek oraz tego, dlaczego każdy element musi być sprawny. Ania i Tomek zabiorą nas do Nowego Jorku, gdzie mają do rozwiązania zagadkę mrożącą krew w żyłach, ponieważ będą pomagać policji znaleźć sprawcę napadów.
Każda z książek zapewnia świetną rozrywkę, zachęca do wyciągania wniosków, eliminowania z listy podejrzanych kolejnych osób, które nie wpisują się w rysopis sprawcy. Na początku każdej opowieści znajdziemy listę bohaterów, która jest też listą podejrzanych. Podobnie jak w grze wykreślamy tych, którzy są niewinni i samodzielnie możemy dojść do takich wniosków jak bohaterzy książki. Plusem tej serii jest to, że pięknie rozwija wiarę we własne możliwości i pomaga popracować nad koncentracją, wyciąganiem wniosków, pokaże, że wcale nie jest trudne poszukiwanie rozwiązania, a do tego pomagają w ćwiczeniu czytania ze zrozumieniem, czyli w postaci zabawy przygotowują do ważnych egzaminów. Po serię śmiało można sięgnąć z przedszkolakami i pracować nad aktywnym słuchaniem. Dla uczniów nauczania początkowego będzie to świetna czytanka, zachęcająca do samodzielnego czytania, doskonalenia ważnej umiejętności.
Każda z książek skutecznie przyciąga wzrok prostymi, ale ciekawymi ilustracjami. Mały format, lekko sztywna okładka ze skrzydełkami pozwoli na zabieranie lektury w plener oraz łatwe zaznaczanie miejsca, w którym skończyliśmy czytanie. Książeczki mają bardzo przystępną cenę.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz