Etykiety

sobota, 21 sierpnia 2021

Zofia Stanecka "Bocian z łąki" il. Magdalena Kozieł-Nowak


Seria „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka” wydawana przez Naszą Księgarnię powoli się rozrasta. Razem z duszkiem opiekuńczym
 Ziemi(którego imię patronuje książkom) poznajemy kolejne tajemnice świata przyrody. W pierwszej publikacji razem z żółwikiem udaliśmy się do oceanu, gdzie mogliśmy poznać zadziwiający cykl życiowy małego gada, jego dalekie wędrówki, pokarm i żyjące w jego otoczeniu zwierzęta oraz sposoby na ochronę gatunku. Z jeżem udaliśmy się do parku, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób unikać stresowania tych niezwykle pożytecznych zwierząt, obserwowaliśmy ich narodziny i rozwój oraz poznaliśmy metodę pomocy kolczastym sąsiadom w przetrwaniu zimy. Przy okazji poznaliśmy inne kolczaste zwierzęta, naturalnych wrogów i niezwykłe umiejętności.
Tym razem w podróż udajemy się z bocianami. Widzimy ich przylot do Polski, szukanie gniazd i partnerów na czas lęgu. Podejrzymy dbanie o jaja i młode, dowiemy się, czym się żywią, w jaki sposób znoszą burze i deszcze, zobaczymy jak przygotowują się do długiej i wyczerpującej podróży, odkryjemy, że nie wszystkie bociany są fizycznie gotowe na taką podróż. Nie zabraknie też cennych informacji o tym, ile lat muszą mieć bociany, aby były gotowe do założenia własnej rodziny. Dzięki tym ptakom przyjrzymy się polskiej przyrodzie i podejrzymy afrykańską sawannę, dowiemy się , jakie inne zwierzęta mają duże skrzydła, które udają się w odległe podróże, poznamy współlokatorów bocianich gniazd, gatunki, które także w dwójkę zajmują się młodymi, które wędrują do miejsca urodzenia, które są zagrożeniem, a które są pokarmem dla tych ptaków.
Lekturę podsumowuje sporo ciekawostek o bocianach: od tego, kiedy pojawiły się na ziemi, przez bocianie sejmiki, po coroczne konstrukcje gniazd oraz zagrożenia związane z działalnością człowieka. Przyjrzymy się też mapie i zobaczymy, gdzie na świecie można spotkać te zwierzęta oraz poznamy kontynenty, trasy wędrówek bocianów. Do tego dowiemy się, w jaki sposób możemy pomóc bocianom, przyjrzymy się łące i poznamy różnorodne zwierzęta i rośliny, które możemy na nich znaleźć.
Książka pięknie ilustrowana, z dużą dawką wiedzy, solidnymi stronami (kartonowe) oraz minimalną ilością tekstu, który świetnie sprawdzi się też w przypadku nauki czytania. Opowieść Zofii Staneckiej wzbogacona pracami Magdaleny Kozieł-Nowak to lektura godna uwagi. Pod pozorem lekkiej historii o małym bocianie, który dorasta i zdobywa kolejne umiejętności dzieci otrzymują solidną dawkę wiedzy, którą z powodzeniem wykorzystają w szkole. Młodsi czytelnicy będą mogli zabłysnąć wiedzą na temat zmieniających się pór roku oraz znajomością zwierząt. Zdecydowanie polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz