czwartek, 11 czerwca 2015

Zofia Stanecka "Basia i wyprawa do lasu"https://sklep.egmont.pl/ksiazki/bohaterowie/p,basia-i-wyprawa-do-lasu,11000.html
Zofia Stanecka, Basia i wyprawa do lasu, il. Marianna Oklejak, Warszawa „Egmont” 2015
W piątek po pracy tata wpada na pomysł weekendowej wyprawy do lasu na grzyby. Dyskusji i poznawania przyrody przy tym sporo. Początkowo nudne i męczące odkrywanie fauny i flory zmienia się w prawdziwą przygodę obcowania z płochliwymi sarnami, ale tylko z ambony.
„Basia i wyprawa do lasu” to kolejna książeczka z serii opowieści o uroczej dziewczynce, mającej młodszego i starszego brata. Pierwszy dopiero raczkuje i w lesie podgryza korę, a drugi – jak na ucznia szkoły podstawowej przystało – popisuje się przed młodszą siostrą, bo wiadomo, że jest starszy i wie już dużo więcej, dlatego na wyprawę do lasu zapragnie wziąć największy nóż, by ciąć nim drzewa i produkować papier. Okazuje się, że to jednak nie tego typu wyprawa, ale zwykłe grzybobranie, którego przygotowanie jest dla taty tak absorbujące, że zasypia.
Bardzo lubimy opowieści o Basi. Zofia Stanecka obdarza dzieci przygodami rodziny takiej jak każda inna. Do tego całości uroku dodają ilustracje wzorowane na tych dziecięcych, ale zdecydowanie staranniejsze. Dla małego czytelnika ważniejsza jest tu treść, która powinna być wielu maluchom bliska. Ponad to dowiadują się z nich jak należy się zachować, dlaczego robienie tego, co wszyscy nie jest wcale konieczne, by być inteligentnym. Autorka pokazuje swoim czytelnikom alternatywny świat, w którym mama i tata dzielą się obowiązkami. Polecam wszystkim przedszkolakom.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz