niedziela, 21 czerwca 2015

Książeczki z serii „W głowie się nie mieści”


Jak radzić sobie z dziecięcymi humorami? Na początku trzeba je dobrze poznać, ocenić, co wywołuje różne uczucia i odkryć nasz sposób ich demonstrowania.Naprzeciw tym dziecięcym potrzebom wychodzi Wydawnictwo Egmont za pomocą serii „W głowie się nie mieści” przybliżającej małym czytelnikom takie uczucia jak: gniew, radość, strach, smutek, odraza. Pięć pięknych i przyciągających książeczek z naklejkami, które pozwolą dzieciom odkryć świat własnych uczuć, nadać im nazwy i zrozumieć, w jaki sposób mogą sobie z nimi poradzić.
Do naszych rąk trafiła książka „Poznaj Gniew” oraz „Poznaj Odrazę”. Obie lektury zawierają niewiele treści, ale za to tak skonstruowanych, że kilkulatek będzie w stanie odkryć opisane emocje. Obie są podobnie skonstruowane: na początku informacje opisujące, co wywołuje takie uczucie i jak się wówczas niektórzy zachowują, a na końcu kilka zadań do wykonania z rodzicami.
Końcowe zadanie w „Poznaj Gniew” polega na narysowaniu, co wywołuje takie uczucie i wymienieniu sposobów radzenia sobie z nim. Naklejki można wykorzystać do ozdobienia swojej przestrzeni, a mniejsze do jako naklejek do kalendarza: za każdym razem, kiedy dziecko wpada w gniew prosimy, by nazwało swoje uczucie, a po jego nazwaniu prosimy o wklejenie złej minki do kalendarza i razem z książeczką przypominamy sobie, w jaki sposób radzimy sobie z tą emocją. Jeśli sposób nie działa możemy pomóc dziecku znaleźć inny.
Poznaj Odrazę” podsumowują zadania, w których dzieci muszą narysować nielubiane potrawy, wymienić najgorsze zapachy, wkleić nielubiane przez siebie zdjęcie oraz wymienić utwory, których nie lubią.
Książeczki polecam przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Będą one szczególnie pomocnym materiałem dla dzieci przeżywających huśtawki nastrojów i niepotrafiących panować nad emocjami. My jesteśmy zachwyceni tym poradnikiem psychologicznym dla najmłodszych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz