poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Tadeusz Ruciński "Anioł i Mała" il. Elżbieta Kidacka

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dziecieca-i-mlodziezowa/Dzieci/Aniol-i-Mala
Tadeusz Ruciński, Anioł i Mała, il. Elżbieta Kidacka, Poznań „Święty Wojciech” 2017
Zgodnie z wiarą Kościoła katolickiego Anioł Stróż jest przy nas zawsze. Ma się z nami dzielić dobrym słowem, pokazywać, czego chce Bóg, wskazywać odpowiednią drogę, czuwać nad naszym bezpieczeństwem i czystością duszy. Niełatwym zadaniem Anioła Stróża jest edukowanie każdego. Jedni chcą go słuchać, inni nie. Bywają jednak dzieci wrażliwe na jego głos i chętnie prowadzą z nim wewnętrzne rozmowy, poszerzają swoją wiedzę oraz wrażliwość. O takim dziecku jest książka „Anioł i Mała”, w której znajdziemy dialog tytułowych bohaterów. Rozmowy są pełne atmosfery ciepła, zrozumienia, cierpliwości i pozwalają wejść w tajniki wiary. Anioł jest wyrozumiałym rozmówcom, a Mała chętnie zadaje mu pytania, szuka na nie odpowiedzi, jest ciekawa tego, co jej Anioł ma jej do powiedzenia. Każdy z jedenastu rozdziałów pozwala odkryć kolejny element, wprowadza w kolejne zagadnienia. Anioł czuwa nad dziewczynką, zajmuje ją rozmową, śpiewa piosenki i uczy właściwego postępowania, dobrego wykorzystania życia. Trudne sprawy wiary tłumaczone są w łatwy, przystępny sposób. Poza wprowadzeniem w tajniki wiary znajdziemy tam takie praktyczne tematy jak zachowanie bezpieczeństwa na drodze, skupienie w czasie odrabiania prac domowych, ciągłe korzystanie z mediów, dokładności, rzetelności, biedy, różnych marzeniach, odmiennym postrzeganiu świata, prawie silniejszego, wielkości małych ludzi, ważności prostych prac i zadań. Całość pomaga pokazać dzieciom bardziej ludzki i praktyczny wymiar wiary.
Tematy poruszane w „Aniele i Małej” będą interesujące dla uczniów szkoły podstawowej. Forma (dialog) książki pozwoli na realizację interesujących przedstawień tematycznych. Każdy rozdział będzie idealnym wstępem do rozmów na temat wiary. Proste dialogi przyjdą z pomocą rodzicom, opiekunom oraz katechetom, którzy chcą wytłumaczyć dzieciom tajniki wiary. Zawarte w tekście piosenki będą pretekstem do wspólnego śpiewania, ćwiczenia pamięci i mogą stać się formą wspólnej modlitwy.
Poza nietypową formą stylistyczną, interesującymi treściami lektura jest estetyczna. Kwadratowa solidna, czerwona, śliska okładka z pięknymi postaciami, bardzo dobrze zszyte śliskie strony sprawiają, że książka jest trwała. W środku znajdziemy dużą czcionkę, dobrze przemyślane rozmieszczenie tekstu, niedługie rozdziały i interesujące ilustracje Elżbiety Kidackiej. Dzięki temu proponowane treści stają się bardziej interesujące, a lektura przyciąga dziecięcy wzrok. Wielkim plusem jest to, że na każdej stronie znajdziemy chociaż mały rysunek, który pozwoli również na skupienie się na treściach książki cierpliwych przedszkolaków. Dzięki równowadze między tekstem i stroną wizualną wprowadzającą poczucie harmonii, lektura stanowi spójną całość.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz