Etykiety

sobota, 3 listopada 2018

Piętnaście ważnych rzeczy, których nikt Wam nie powie, kiedy zaczynacie blogować lub pisać książki


1 - Ostatnimi osobami, na których lajki możecie liczyć to rodzina.
2 - Pomaganie innym wcale nie przełoży się na Wasze powodzenie tylko przyczyni się do ilości otrzymanego hejtu lub w najlepszym przypadku będziecie traktowani obojętnie, a kiedy odmówicie pomocy to macie hejt gwarantowany.
3 - Życzliwych ludzi jest bardzo wielu i możesz liczyć na ich wsparcie, ale nie brakuje też tych nieżyczliwych, których hejt potrafi przesłonić to, co mają Wam do powiedzenia życzliwi, dlatego warto blokować hejterów, aby móc usłyszeć to, co mają do powiedzenia życzliwi zdolni do konstruktywnej krytyki.
4 – Musicie nauczyć się prosić o pomoc, a nie czekać aż łaskawie ktoś domyśli się, że potrzebujecie wsparcia. Nikt nie siedzi w Waszych głowach i nie może się domyślić, że właśnie macie ważny dylemat, że potrzebujecie miłych słów czy tego, by ktokolwiek udostępnił informację o tym, że coś fajnego napisaliście lub zrobiliście.
5 - Każdy zaczynał od zera i trzeba było wielu miesięcy ciężkiej pracy, systematyczności, wsparcia innych, aby odnieść sukces. I naprawdę nikt nie miał łatwo. Statystyki to coś, czym nie trzeba się dołować, ponieważ z czasem one rosną.
6 - Będziecie traktowani jak źródło darmowych zakładek, baloników i książek na życzenie i często nikt Wam nawet za nie podziękuje, dlatego ważne, abyście dawali coś od siebie bez czekania na podziękowania czy zaszczyty, abyście czuli, że dając coś innym robicie to przede wszystkim dla siebie i spełnienia Waszej potrzeby dzielenia się tym, co macie z innymi.
7 - Będziecie traktowani jako darmowa porada, która nie tylko podpowie, co zmienić w tekście, ale sama dokona tej poprawy.
8 - Będziecie traktowani jako źródło dojścia do wydawcy. Wiele osób będzie podsyłało Wam teksty z prośbą "weź mi załatw wydanie".
9 - wydanie kolejnych książek wcale nie musi być na takich zasadach, jakich byście chcieli by było. Kolejne współprace wcale nie muszą układać się pięknie. Czasami osoby, z którymi przyjdzie Wam współpracować będą miały gorszy dzień, inne po prostu będzie można zaliczyć do ludzi toksycznych, a jeszcze inne będą oczekiwały, że Wy wszystko zrobicie w ciągu tygodnia i do tego za darmo.
10 - Na promocję czytelnictwa można zdobyć środki z ministerstwa lub UE. Blogowanie o książkach, wydawanie książek nie musi się wiązać z Waszą darmową pracą.
11 - Jeśli nie wyjdziecie do ludzi to ludzie nie przyjdą do Was. Relacje społeczne nie biorą się z powietrza. Jeśli chcecie, by ludzie o Was pamiętali sami też musicie o ich pamiętać.
12 - Wasze zdanie jest Waszym zdaniem opartym na Waszym doświadczeniu, a inni mają prawo do własnego zdania opartego na ich doświadczeniu i to, że mają inne zdanie nie czyni z nich złych ludzi. Są tylko ludźmi mającymi inne doświadczenia i inna wiedzę.
13 - Każdego miesiąca wydawane jest tak wiele książek, że naprawdę nie trzeba o nie walczyć. Dla każdego starczy.
14 - nie musicie pisać tak samo jak inni i mieć tych samych czytelników. Każda zmora/ potwora ma swego adoratora, a raczej adoratorów.
15 - Wasze pisanie będzie traktowane przez bliskich jak marnowanie czasu.

2 komentarze:

  1. Świetny tekst. Znalazłam w nim coś dla siebie, bo z pisarzami jest podobnie. Wszyscy uważają, że są od rozdawania, pomagania, wspierania i generalnie pracy 24h za uśmiech.

    OdpowiedzUsuń
  2. Za cenne porady i wskazówki - bardzo dziękuję! :)

    OdpowiedzUsuń