Poznawanie emocji, umiejętność nazywania ich jest niesamowicie ważna. Ta samoświadomość pozwala na kształtowanie kontroli, przytrzymywania pozytywnych wrażeń i uwalniania się od negatywnych. Warto sięgnąć z dzieckiem po publikacje pozwalające zadbać o rozwój tej strefy. Ostatnio trafił do nas bardzo ciekawy komiks zatytułowany "Jak się czują dinozaury" należący do serii "Opowieści 5 minut przed snem" wydawanej przez Harperkids.
Publikację podzielono na jedenaście części. Pierwsza jest wprowadzeniem uświadamiającym młodych czytelników jak niesamowicie ważne są emocje. Dalej spotkamy się z różnorodnymi młodymi dinozaurami doświadczającymi różnych emocji. Pojawi się tu złość, strach, smutek, podekscytowanie, osamotnienie, onieśmielenie, szczęście, zmartwienie, znudzenie i zadowolenie. Każda historia zaczyna się od krótkiego opisu uczuć. Dzięki pokazaniu codzienności bohaterów możemy zrozumieć jak owe emocje wyglądają. Następnie dowiadujemy się, co odczuwamy doświadczając określonej emocji. Na końcu każdego rozdziału zobaczymy, w jaki sposób możemy reagować na te odczucia. Pojawi się tu uwalnianie od złych emocji, ćwiczenia pozwalające na nauce koncentrowania oraz proste sposoby pozwalające na dłużej zatrzymać pozytywne wrażenia. Każda z historii uświadomi młodych czytelników, że każdy z nas doświadcza i przeżywa różnorodne emocje. Nikt nie jest od tego wolny. Po niedługiej scence mamy rozkładówkę z dokładnym opisem określonego uczucia. Dowiemy się po czym można poznać, że go doświadczamy. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, jakie odczucia towarzyszą określonym emocjom, po co one nam są, kiedy się pojawiają i dlaczego warto nauczyć się panować nad tymi bolesnymi. Pojawiają się też informacje, dlaczego natura przygotowała nas do doświadczania ich. Uczenie rozpoznawania i kontrolowania emocji jest bardzo ważne w procesie socjalizacji. Pozwala uczyć, w jaki sposób nie wolno reagować, jak stawiać granice, dzielić się z innymi dobrymi odczuciami, dać sobie przestrzeń do doświadczania tych bolesnych, ale bez ranienia otoczenia.
W serii "Opowieści 5 minut przed snem" znajdziemy opowieści o ciele i lesie. Każda z tych publikacji pozwala młodym czytelnikom lepiej poznać świat, zrozumieć siebie oraz otoczenie. Treści w nich są przemyślane, dobrze zestawione i dopełniają je piękne ilustracje. Funkcjonuje też w nich stały układ treści: wprowadzenie, opisanie, utrwalenie i podsumowanie. I tak jest też w historii o emocjach dinozaurów doświadczających podobnych przeżyć jak przedszkolaki. Muszą tu sobie radzić z byciem nową osobą w grupie, przeprowadzkami bliskich, nudą w czasie zwykłych zajęć, nieudanymi planami, zmieniającą się pogodą i wieloma innymi.
"Jak się czują dinozaury" to podobnie jak „Cuda w ciele” i „Cuda w lesie”- książka wprowadzająca młodych czytelników do świata nauki, najbliższego otoczenia. Dostarcza wiedzę, podsuwa fachowe słownictwo, pomaga zrozumieć zjawiska. W pierwszej przyglądamy się własnym emocjom, w drugiej ciału, w trzeciej punktem wyjścia do zdobywania wiedzy jest las pozwalający dostrzec powiązania w przyrodzie, nauczyć się oceny etapów rozwoju roślin, zwierząt i grzybów. Lektury pozwalają wychować młodego człowieka świadomego powiązań istniejących w przyrodzie. Widzi tu różne elementy w większym kontekście, rozumie ich znaczenie.
Poza pięknymi opowieściami mamy tu cudne ilustracje. Tym razem cały ich urok polega na prostocie oraz bliskości z dziecięcymi rysunkami. Pastelowe kolory tworzą ciepłą otoczkę. podkreślające niezwykłość otoczenia, jego ciepła. Zaglądamy do gabinetu doktora Diplo, a dzięki opowieściom odwiedzających go bohaterów poznać różnorodne środowiska. Samo funkcjonowanie gabinetu, rozwijanie kompetencji emocjonalnych jest tu traktowane jak zwyczajna rzecz. Wszystko wydrukowane na bardzo dobrej jakości papierze, który dobrze zszyto i oprawiono w solidną, kartonową okładkę ze złotymi elementami podkreślającymi wrażenie niezwykłości i magii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz