Rozwijanie intelektu, koncentracji, spostrzegawczości to proces długotrwały i warto zadbać o to, aby był przyjemny, dlatego należy urozmaicać zabawy. Jednym z ważnych elementów ćwiczenia naszej koncentracji i spostrzegawczości jest wykorzystanie książek, ponieważ pobudzaniem dziecięcej ciekawości, zachęcaniem do wychwytywania szczegółów, koncentrowania się kształtujemy także przekonanie, że kontakt z tego typu rozrywką jest przyjemny, a miłe skojarzenia to lepsza praca, co z kolei przekłada się na lepsze wyniki w nauce oraz rozwijanie pewności siebie. Warto zacząć od prostych publikacji, przedstawiających jeden przedmiot na stronie, by z czasem przejść do naprawdę skomplikowanych, pełnych małych elementów oraz zachęcające do poszukiwania tych samych elementów lub wskazywania różnic. Rynek wydawniczy zawiera bogatą ofertę lektur dla najmłodszych. Autorzy i rysownicy prześcigają się w pomysłowości, dzięki czemu rodzice mogą lepiej zadbać o rozwój swojej pociechy. Do tego możemy z powodzeniem wykorzystać zainteresowania dzieci i dostarczać im lektury z ich ulubionymi filmowymi czy serialowymi bohaterami.
Z „Muminkami w lesie” wyruszymy na spacer, a do tego trzeba się przygotować, więc jest układanie butów, wybieranie odpowiednich, szukanie niezbędnych sprzętów. Kiedy już jesteśmy gotowi musimy wybrać ścieżkę prowadzącą do lasu, aby z przyjaciółmi oddać się przyjemności spacerowania i podglądanie przyrody. A skoro jesteśmy już na wyprawie to warto poszukać śladów, odgadnąć do kogo należą, zerwać ulubione owoce i grzyby, puścić statki z kory, patyków i liści, zapleść wianki, przygotować piknik i pamiętać o powrocie przed zapadnięciem zmroku.
„Muminki i morze” to tom zabierający nas na morską wyprawę. I tu dowiemy się, co należy na taką wycieczkę spakować, a co okaże się zbędne. Zwłaszcza, że Muminki mają upodobanie do pakowania zbyt wielu rzeczy. Płynięcie przez morze to oczywiście podróż pełna niebezpieczeństw. Możemy natknąć się na hatifnatów, piratów, morskie zwierzęta, skały. Po drodze można zająć się łowieniem. Oczywiście nie zawsze uda nam się schwytać ryby. Bliżej brzegu można popływać, pobawić się z morskimi stworzeniami, odkryć wrak starego statku ze skarbem, do którego dotarcie może być bardzo niebezpieczne. Po długiej podróży Muminki w końcu docierają na wyspę z latarnią i tam ich sprzęty przydają się jak znalazł. Ale co na to latarnik?
Obie książki to dziewięć dwustronicowych scenek, na których trzeba odnaleźć wskazane przedmioty lub zwierzęta. Krótki tekst wprowadzający pomaga poczuć nam klimat i zrozumieć zadania, które mają różny stopień trudności, dzięki czemu dzieci będą lepiej zmotywowane do pracy, ponieważ sukces w jednym zadaniu zachęci to wytężonej pracy przy drugim. Ponad to trudność jest tu sinusoidalna, dzięki czemu jest miejsce na wysiłek i na wytchnienie i znowu na wysiłek.
Każda ilustracja jest przejrzysta i jednocześnie zawiera wiele elementów, dzięki czemu nie trzeba ograniczać się z dzieckiem do wyszukiwania tylko tych elementów, które wskazuje autor. Publikacje doskonale sprawdzą się też do ćwiczenia umiejętności opowiadania, nauki czytania (aby pracować metodą globalną należy dorobić paski z nazwami przedmiotów widocznymi na ilustracjach). Świetnie sprawdzą się też do rozwijania umiejętności opisywania tego, co widać na ilustracji, dlatego są to dobre lektury zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów nauczania początkowego, do zwykłego rozwijania umiejętności oraz do intensywnej terapii językowej. Rozwiązania wszystkich zadań wymyślonych przez autora znajdziemy na końcu publikacji. To sprawia, że jest to także przydatna pozycja w edukacji metodą Montessori.
Druga seria świetnie rozwijająca koncentrację i spostrzegawczość to „Mapy i Labirynty”. Jeden z tomów poświęcony jest filmom animowanym Disney’a, a drugi Pixara. Znajdziecie w nich mapy i labirynty zabierające nas w świat filmów animowanych, które zna prawie każdy, a jeśli jeszcze ktoś ich nie zna to lektura będzie doskonałym punktem wyjścia do poznania, przypomnienia sobie.
W książce z filmami animowanymi Pixara znajdziemy „Toy story”, „Gdzie jest Nemo?”, „Iniemamocnych”, „Auta”, „Ratatuj”, „Odlot”, „W głowie się nie mieści”, „Gdzie jest Dory?” i „Coco”. Natomiast mapy Disney’a zabiorą nas do świata „Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków”, „Pinokia”, „Dumbo”, „Alicji w Krainie Czarów”, „Piotrusia Pana”, „101 dalmatyńczyków”, „Księgi Dżungli”, „Małej Syrenki”, Aladyna” i Króla Lwa”. Każda z publikacji to dziesięć dwustronnych map z zadaniami, których rozwiązanie znajdziemy na końcu książek. Publikacje można oczywiście wykorzystać także wymyślając własne zadania. Każda mapa filmu to swoisty labirynt zabierający młodych czytelników w świat przeszkód i wyzwań, jakim musieli podołać bohaterzy poszczególnych historii. Te publikacje także bardzo dobrze sprawdzą się do ćwiczenia opowieści. Dziesięć propozycji na tom sprawia, że mamy dwadzieścia historii do opowiedzenia, więc nie tylko nie będzie to nudna praca, ale pozwoli także na ćwiczenie pamięci, zachęci do interesowania się filmami animowanymi, pokaże, że każda wiedza może być w jakiś sposób wykorzystana. Do tego warto zrobić własne karty z odmiennymi ilustracjami tych samych rzeczy i kartkami z napisami, aby dziecko mogło wskazać przedmiot i dopasować do niego podpis. Takie pomoce będą świetnym urozmaiceniem nauki czytania metodą globalną.
Ze względu na to, że są to książki bardzo
solidne sprawdzą się już w przypadku rocznych dzieci, a nawet takich, które
dopiero siadają. Ważne, aby nie pozwalać dziecku na obgryzanie stron, zawsze
towarzyszyć w zabawie. Cała seria zawiera książki, z których dziecko nie tylko
nie wyrasta szybko, ponieważ daje szerokie pole rodzicom do rozwijania umiejętności
dzieci, ale jest też doskonałym materiałem do wykorzystanie w pracy logopedy
czy nauczyciela języka polskiego na wszystkich etapach edukacji. Świetnym
uzupełnieniem książki będą plastikowe, papierowe czy plastelinowe figurki
zwierząt, ludzików, domków, w czasie tworzenia których dziecko będzie mogło
ćwiczyć swoje umiejętności manualne, a wykorzystując je do zabaw z książką
rozwinie swoją umiejętność abstrakcyjnego myślenia.
Zdecydowanie polecam!
Zapraszam na stronę wydawcy:
Mapy i labirynty. Zakręcona księga zabaw
Muminki. Szukaj i znajdź
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz