Etykiety

czwartek, 28 stycznia 2021

Seria "Niesamowite zwierzęta"


Pewnie już zauważyliście, że w naszym domu królują opowieści ze zwierzętami i roślinami. Moja córka po prostu kocha przyrodę. Codzienne spacery inspirują ją do malowania oraz zachęcają do lepszego poznawania świata. Powoli wchodzimy też w świat słowa pisanego i z tego powodu sięgamy po książki mające niewiele tekstu oraz pokazujące to, co jej bliskie. To właśnie sprawiło, że wybrała do czytania dwie publikacje z serii „Niesamowite zwierzęta”, które pozwalają z jednej strony lepiej poznać otoczenie, a z drugiej zobaczyć jak inni inspirują się przyrodą.

„Budynki” to książka przybliżająca młodym czytelnikom jak bardzo inspirujące mogą być konstrukcje budowane przez zwierzęta lub będące elementami pancerza. Dzięki temu poznajemy sześć różnorodnych obiektów i źródło inspiracji. Poznamy Operę w Sydney, Stadion Narodowy w Pekinie, Muzeum Sztuki w Milwaukee, Teatr Narodowy w Pekinie, Siedzibę Parlamentu Nowej Zelandii oraz dowiemy się, co było inspirację do wymyślenia dachówek. Każda opowieść zaczyna się od przyjrzenia się zwierzakom, a następnie poznajemy określone konstrukcje. Ta publikacja jest też dobrym punktem wyjścia, żeby sięgnąć z dziećmi po mapę (nawet najbardziej uproszczona, będzie miała zaznaczone znane miejsca). Takie podejście pozwoli na subtelne przemycanie pociesze wiadomości z różnych dziedzin, bo wejdą w świat geografii, tworzenia budynków wkomponowanych w krajobraz, sztuki.

Książka „Ubrania” pozwala nam podejrzeć, w jaki sposób świat przyrody zainspirował projektantów do stworzenia elementów garderoby. Mamy tu kaski chroniące czaszkę, kombinezon do latania (czy raczej szybowania), skafander przeciążeniowy, płetwy do nurkowania, stroje maskujące, kostium pływacki typu „skóra rekina”. Niedługie informacje o zwierzętach pozwalają na lepsze przyjrzenie się otaczającemu nas światu. Ciekawostki na temat strojów pozwolą dzieciom bardziej twórczo spojrzeć na przyrodę oraz własną garderobę. Warto wyjść od lektury do rysowania projektów odzieży. A może Wasze pociechy sięgną po liście i kwiaty i stworzą piękny strój?Wszystkie publikacje z tej serii mają solidne strony, piękne ilustracje, przejrzyście przedstawione przedmioty, które przedstawiają, średnią, ale bardzo wyraźną czcionkę, która będzie pomocna w stawianiu pierwszych kroków czytelniczych oraz solidne, półkartonowe karty. Każda rzecz ukryta jest pod czymś w rodzaju lupy, którą trzeba okręcić, aby zobaczyć przedmiot stworzony na podstawie określonej inspiracji. To wszystko oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książki są trwalsze. Piękne kolory, duża przejrzystość i możliwość odsłaniania sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po te publikacje. Zdecydowanie polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz