niedziela, 28 września 2014

macierzyństwo„Bycie matką to fajna sprawa” – tak przekonywała mnie wiekowa koleżanka, która dzieci miała w liceum. Ja jeszcze wtedy dziecka nie miałam, ani nie planowałam i z niepokojem obserwowałam znajome, które ginęły w domowych obowiązkach. Ich pasje wymarły razem z narodzinami pociechy. Co innego u ich partnerów życiowych. Może i mieli mniej czasu dla siebie, ale zawsze jeszcze wygospodarowali czas na wypad na piwo z kumplami. Koleżanki do kawiarni już nie bardzo potrafiły się wyrwać, a jeśli nawet to obładowane mniej lub bardzie niesamodzielnymi pociechami. Właśnie taka nierówność sprawiła, że ja się nie spieszyłam z byciem matką, co nie znaczy, że obecnie nie kocham mojej małej pociechy i nie jestem gotowa na wszystko. Po prostu uważałam, że jeszcze nie dorosłam i jeszcze zasłużyłam na wolność. Po urodzeniu dziecka kobieta ją traci. Jeśli jesteś sama lub jeszcze na etapie chodzenia, a dzieci oglądasz tylko podczas odwiedzin u znajomych to nie skumasz o co chodzi (i dobrze).
Z czym żegna się kobieta po urodzeniu dziecka?
Wolność
Wol.. co?
Kobieta musi zawsze być dyspozycyjna, mieć humor i siły. Facet często podczas opieki wymięka i usprawiedliwia swoje lenistwo „brakiem predyspozycji biologicznych” (predyspozycje biologiczne to ja mam do jedzenia i wydalania!). Kobieta nie może, bo przecież kobiety od wieków to robiły…
Impreza
I tu to aż mi się płakać chce, bo ja teraz nawet alkoholu nie lubię… Nie mam kiedy go wypić, bo zawsze jest, co zrobić, a poranny kac z dzieckiem na głowie to najgorsza katastrofa. W okolicach 5:00 (dziecko ma wewnętrzny radar i wie kiedy powinno pospać dłużej i właśnie wtedy budzi się wcześniej) wskakuje na Ciebie Twoja wspaniała pociecha, żeby pobrykać po mamusi i ją poprzytulać. Od razu trzeba nakarmić, napoić, zmienić pieluchę (u mniejszych) i zacząć zabawę lub chociaż czytanie książek. Jeśli te czynności w stanie poalkoholowym sprawiają przyjemność to możesz to robić. Ja masochistką nie jestem.
Popołudniowa drzemka
Jak słyszę opowieści rodziców, że ich dziecko potrafi po południu zdrzemnąć się na 2-3 h to bardzo zazdroszczę. Ja miałam tak w pierwszym roku, a i tak sobie wtedy odpoczynku nie mogłam zaserwować tylko trzeba było nadrobić braki (czyli zrobić to czego przy dziecku się nie dało). U starszych dzieci, jeśli nawet owa drzemka się zdarza to jesteśmy skazani na zabawianie do późnej nocy. Nie jestem przeciwniczką zabaw, ale po 15 godzinnym maratonie i kobieta może paść. A ponoć kobieta to ta słabsza płeć.
Porządek
Każda kobieta na początku macierzyństwa wszystko równiutko układa, dba o ład i nawet jej się to udaje do czasu… aż dziecko zacznie raczkować. Sprzątałaś cały dzień? Jest ślicznie, pachnąco, wszystko pięknie poukładane? To tak tylko na parę minut… Kto ma dziecko to wie, o czym mówię.
Zdrowie
Jeśli dziecko nie chodzi do przedszkola lub szkoły, nie spotyka się z innymi dziećmi, dużo spaceruje to nie złapie przeziębienia, ale… zawsze może nas dopaść inna choroba.
Wyjazdy
Autobusem do innego miasta? Może i da się przeżyć, ale musisz przygotować się na dźwiganie zapasowych ubranek, czegoś na zmianę pogody. Jedzenie i picie na szczęście można kupić po drodze. Jeśli jedziemy z małym dzieckiem to koniecznie trzeba zabrać wózek. Inaczej skazujemy się na dźwigania kilkunastu kochanych kilogramów.
Odpoczynek
Kobieta z racji płci jest darmowym niewolnikiem. O ile mężczyzna zniknie sobie w pracy lub wyskoczy do kumpli to kobieta często od rana do wieczora pozostaje z dzieckiem. Jeśli ma blisko rodziców lub pomocnych teściów to może ten odpoczynek jest możliwy.
Seks
Hehehe. Ponoć coś takiego istnieje, ale szybciej kobieta zrzuci pociążowe kilogramy, odpocznie, zrealizuje się zawodowo niż znajdzie możliwość na nieskrępowany seks z mężem, bo zawsze może obudzić się pociecha i wparować do rodziców. Oczywiście wiele zależy od warunków mieszkaniowych, a jakie mają przeciętni Polacy to pokazują badania.
Białe bluzki
One kiedyś były białe.
Makijaż
Lubisz wyglądać jak klown? Proszę bardzo. Ja nie. Moje maleństwo jest mistrzem zlizywania kosmetyków z mojej twarzy podczas dawania licznych całusów.
Czyste ubrania
Tak, pod warunkiem, że dziecko na spacerach będzie siedziało w wózku, nie chodziło po trawnikach ani na plac zabaw. Żeby były tylko brudne od jedzenia, piachu i ziemi. Każda matka wie, że właściciele psów namiętnie zostawiają wszędzie śmierdzące niespodzianki. Wzięcie malca na ręce kończy się ufajdaniem.
Zapasy słodyczy
Nie robimy tego. Nasze logiczne porcjowanie skończy się jednodniowym pochłonięciem całych zapasów. Jeśli nawet schowamy, zjemy w ukryciu (bo przecież nie chcemy, żeby dzieci tak jak my uzależniły się od słodyczy) to dzieci mają swój niesamowicie czuły węch i są w stanie wspiąć się wszędzie. Nie wierzycie? To przypomnijcie sobie swoje dzieciństwo.
Czytanie i pisanie bez skrępowania
Jak dziecko śpi. Inaczej czytając/pisząc musisz być aktywna w zabawie.

Będąc dobrą, kochającą matką zawsze będziesz starała się być dla dzieci i siebie, a te chwilowe niedogodności wcale nie będą akie złe. Do tego odkryjesz, że dzieci są inspirujące.

Pozdrawiam wszystkich rodziców (szczególnie dzielne mamy)!

3 komentarze:

  1. Pozdrawiam dzielna mamę - mamą czwórki dzieci. :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tylko, jak już człowiek się przyzwyczai, nauczy to ogarniać, to dziecko myk i dowodem macha mu przed nosem. ;) :)

    OdpowiedzUsuń