poniedziałek, 29 września 2014

Steve Barnes "Hektor"

http://www.mwydawnictwo.pl/p/1205/hektor-prezent-niespodzianka
Steve Barnes, Hektor, il. Steve Barnes, tł. Julita Skotarska, Kraków “wydawnictwo m” 2014
Hipopotam Hektor jest taki jak inne hipopotamy: lubi pływać, kocha błotko, chce mieć przyjaciół. Wyróżnia go inny kolor skóry. Nie jest ona jednolicie szara, ale w paski, jak u zebr, przez co ma wiele kłopotów. Nietolerancyjni członkowie hipopotamiego społeczeństwa wypędzają odmieńca. Podczas przepychanek prawie traci życie. Na szczęście jezioro, do którego spada wodospad jest głębokie, a woda wypycha go na brzeg, gdzie spotyka zwierzęta wyglądające zupełnie inaczej niż on, ale… mających takie samo ubarwienie skóry. Wśród zebr znajduje spokój, akceptację, dzięki czemu może nabrać wiary w siebie. Podczas licznych wędrówek z nowym stadem dostrzega małe hipopotamy zagrożone przez żarłoczne krokodyle. Niewiele myśląc ratuje maluchy i zyskuje uznanie oraz akceptację swojego starego stada, do którego wróci, ponieważ tak mu podpowiada serce. Po tej próbie zyskuje przyjaciół i akceptację „rodziny”.
Książka poruszająca ważne kwestie tolerancji, zrozumienia, odmienności jest bardzo dobrym elementem wychowawczym. Uczy dzieci, że inny nie znaczy gorszy tylko w pewien sposób uzupełniający. Opowieść podkreśla, że ważnymi wartościami jest umiejętność przebaczania, szacunek oraz umiejętność spojrzenia poza pozory.
Opowieść o Hektorze jest bardzo pięknie ilustrowana. Śliskie strony, duże litery, twarda aksamitna okładka z elementami błyszczącej przyciąga uwagę dzieci. Format A4 pozwala w poziomie pozwala dziecku skupić się na całej przestrzeni książki.
„Hektor” to świetna książka na prezent dla dzieci od drugiego do siódmego roku życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz