sobota, 28 czerwca 2014

J. Jarco, A. A. Kamiński "Filozofia, etyka, logika"

Jerzy Jarco, Antoni A. Kamiński, Filozofia, etyka, logika. Wykłady, Wrocław „Edukacja” 1999
Książka – jak sam tytuł wskazuje – zawiera trzy części. W pierwszej – najobszerniejszej – znajdziemy krótkie informacje o najważniejszych filozofach. Nie ma tam informacji więcej niż wikipedii, więc może zostać śmiało zastąpiona przez internetową encyklopedię. Z drugiej strony wiedza jest tu na pewno lepiej usystematyzowana, wskazano powiązania, przynależność do epok i prądów, co może ułatwić gimnazjalisto i licealistom poznać najważniejsze kierunki i myślicieli przedstawicieli filozofii. Druga część w bardzo prosty sposób objaśnia zawiłości logiki, przez co będzie doskonałym wstępem do studiów językowych i filozoficznych. Trzecia jest najkrótsza i została napisana nietypowo, ponieważ w formie dialogu do przemyślenia. Pozwala to zobrazować różnice w spojrzeniach na moralność i etykę. Książka zawiera również słownik ważnych pojęć oraz zwrotów łacińskich, co pomoże w kształceniu humanistycznym.
Pozycja ta jest bardzo wartościowa, Zawsze brakowało mi wśród literatury fachowej takiego krótkiego (ok. 140 stron) opracowania najważniejszych myślicieli. Jest to doskonały podręcznik dla wszystkich, którzy mają od semestru do dwóch filozofii na studiach. „Historia filozofii” Władysława Tatarkiewicza (3 tomy) wydawała mi się zawsze lekturą zbyt obszerną w takim krótkim wstępie do najważniejszej z nauk. Za dużo przekazuje się wówczas wiedzy w zbyt krótkim czasie bez możliwości pokochania pięknej nauki, jaką jest nauka myślenia, refleksji. Książka na pewno sprawdzi się także na lekcjach języka polskiego w szkołach średnich oraz na filozofii czy etyce, ponieważ będzie punktem wyjścia do dyskusji, co pozwoli uniknąć bezrefleksyjnego siedzenia w literaturze.
Książka skierowana do uczniów gimnazjum, liceum oraz studentów kierunków technicznych, a także do osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z filozofią.

5 komentarzy:


 1. Świetnie, że taka praca ukazała się. Bardzo cennym, choć już nieco przestarzałym tekstem wprowadzającym do ontologii oraz epistemologii jest książka Kazimierza Ajdukiewicza Zagadnienia i kierunki filozofii (pierwsze wydanie ukazało się w 1949 r., edycja nakładem Wydawnictwa Antyk z 2003 r. liczy 136 stron). Autor bardzo klarownie i zwięźle scharakteryzował najważniejsze koncepcje dotyczące teorii bytu i teorii poznania.

  Marcin Dolecki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla uczniów jeszcze dobry jest "Słownik filozofów" red. Andrzejewskiego i in. Ja jednak jestem zwolenniczką nauki filozofii przez naukę myślenie i ciągle marzy mi się wprowadzenie do kanonu lektur "Świata Zofii" Josteina Gaardera oraz Twojego "Jednego z możliwych światów". Nauka filozofii to nie tylko wkuwanie prądów, ale przede wszystkim nauka myślenia.

   Usuń
 2. Aniu, bardzo miło słyszeć takie słowa o moim tekście. Jest on dosyć selektywny, przedstawiłem w nim nauki zaledwie kilku myślicieli.
  Wprowadzenie Świata Zofii na listę lektur byłoby bardzo mądrym rozwiązaniem.
  Mam nadzieję, że w końcu filozofia będzie jednym z przedmiotów szkolnych.

  Marcin Dolecki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie liczy się ilość , ale jakość i to jaki jest efekt. "Świat Zofii" i "Jeden z możliwych światów" zmuszają do myślenia

   Usuń
 3. Chociaż poznawanie tradycji filozoficznej powinno być związane z wyrabianiem umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, często w praktyce (zwłaszcza przed egzaminami) jest ono związane z automatycznym, bezrefleksyjnym przyswajaniem historycznych oraz aktualnych teorii filozoficznych - taki przygnębiający paradoks.
  Dobrym ćwiczeniem filozoficznym jest próba wydobycia najważniejszej myśli w systemie danego filozofa, wedle sugestii Leszka Kołakowskiego, że każdy wielki filozof głosi tylko jedną myśl.

  Marcin Dolecki

  OdpowiedzUsuń