czwartek, 5 czerwca 2014

Lisa René Reynolds "Pomóż dziecku przetrwać rozwód"

http://wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=879
Lisa René Reynolds, Pomóż dziecku przetrwać rozwód. Poradnik dla rozwodzących się rodziców, Warszawa „BIS” 2012
Rozwód jest jednym z najbardziej drastycznych zmian w rodzinie. Może nawet być boleśniejszy niż śmierć rodzica, ponieważ towarzyszy temu uczucie porzucenia. Najbardziej cierpią wtedy dzieci, które wielu spraw nie są w stanie zrozumieć. Zadanie rodziców polega na umiejętnym przeprowadzeniu potomstwa przez ten trudny okres. Niestety większość ludzi nie jest tego świadoma i włącza emocjonalnie dzieci w rozpad małżeństwa. Nie brakuje wtedy szarpaniny słownej, a nawet fizycznej, prób przeciągania dzieci na swoją stronę i zaborczej walki mającej na celu odcięcie dzieci od byłej/byłego małżonki/małżonka.
Autorka daje rodzicom stojącym w obliczu rozpadu rodziny wiele cennych rad, które wydają się być oczywiste, ale w gąszczu negatywnych emocji logika przestaje pracować, przez co potrzebna jest poradnik, by uświadomić sobie, że można mniej ranić dzieci i skupić się na ich dobru.
Najważniejsze rady ujęte w hasła, które zostają rozwinięte przez wyjaśnienie oraz przykłady to:
-Nie kłócić się w obecności dzieci.
-Podczas dyskusji miej na uwadze przede wszystkim dobro dziecka.
-Przestań sprawdzać drugiego rodzica, gdy opiekuje się dziećmi.
-Zaczynaj zdania, posługując się zwrotami w pierwszej osobie
-Bądź elastyczny
-Pamiętaj, by mówić to, co dobre
Poza tym w poradniku znajdziemy wskazówki dotyczące sposobu informowania dziecka o rozwodzie oraz przeprowadzenia przez niemiłe zmiany dotychczasowego życia. Pomoże nam przygotować się do trudnej rozmowy mającej wyjaśnić dalsze życie oraz pomóc dzieciom uporać się z emocjami.
Autorka wyjaśnia nam również, że bardzo ważna kwestią jest również zadbanie o siebie, swoje samopoczucie, wygląd, psychikę, a także finanse. Coraz większym problemem rozwodzących jest również niemożność wyprowadzenia się ze względu na finanse oraz jednoczesne tworzenie nowych związków. Lisa Rene Reynolds wskaże, w jaki sposób można zmniejszyć lub wyłączyć dzieci i nowych partnerów z konfliktu.
Jednym z ważniejszych elementów, które trzeba ustalić po rozpadzie małżeństwa jest ustalenie obowiązków i próba ścisłego trzymania się tego podziału przy jednoczesnym byciu elastycznym. Autorka podpowie, w jaki sposób nakłonić byłego małżonka do dzielenia się obowiązkami w wychowaniu dzieci.
Myślę, że jest to poradnik dobry nie tylko dla osób rozwodzących się, ale również małżeństw żyjących na odległość. Niestety coraz częściej praca i warunki finansowe sprawiają, że młode małżeństwa widują się jedynie w weekendy. To niesie za sobą wiele problemów, które mogą być zwiększanie przez wpływ otoczenia. Autorka pokaże nam, jakich błędów możemy uniknąć podczas rozstania z małżonkiem. Książka na pewno bardzo pomoże rozwodzącym się rodzicom, ale i tym, którzy planują rozstanie z małżonkiem.

1 komentarz: