czwartek, 19 czerwca 2014

Damian Wąsek "Miłość wszystko wyjaśnia"http://www.mwydawnictwo.pl/p/931/mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-wszystko-wyja%C5%9Bnia
Damian Wąsek, Miłość wszystko wyjaśnia, Kraków „wydawnictwo m” 2012
Książka „Miłość wszystko wyjaśnia” jest niezwykle krótka (78 stron) i została napisana w nietypowy sposób: fragment „Biblii”, a następnie rozważania nad przekazem. W polskiej literaturze katolickich takich pozycji jest niewiele, przez co pozycja ta wypełnia swego rodzaju lukę w zgłębianiu wiedzy przez członków Kościoła Katolickiego. Jest to analiza, jakim katolicyzm przed wiekami był przeciwny. Rewolucja wywołana w XV wieku wpłynęła bardzo dobrze na wchodzenie między wersy najstarszej księgi, która powinna być czytana przez każdego przez kontekst kulturowy, w którym żyjemy. Może i da się dziś żyć bez wyznawania jakiejkolwiek ideologii, ale nieznajomość przekazu biblijnego sprawia, że nie potrafimy odczytać wielu dzieł sztuki (od literatury po rzeźbiarstwo). Człowiek wszechstronnie wykształcony musi taką wiedzę posiadać.
Rozważania nad miłością nie dają prostych odpowiedzi, ale są dobrym wstępem do własnych refleksji. W tym przypadku mamy do czynienia z refleksją w duchu katolickim. Może stać się ona wstępem do własnych samodzielnych przemyśleń.
Książkę polecam wszystkim, którzy chcą kształtować w sobie sztukę refleksji, zatrzymywania się. Może ona doskonale zastąpić niedzielne kazania lub pomóc duchownym w wygłoszeniu takich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz