środa, 4 czerwca 2014

Paulina Iwińska –Biernawska "Sztuka pokonywania kryzysu"

http://www.mwydawnictwo.pl/p/1057/sztuka-pokonywania-kryzysu
Paulina Iwińska –Biernawska, Sztuka pokonywania kryzysu, Kraków „Wydawnictwo M” 2013
Każdy człowiek ma własne granice wytrzymałości. Inni potrafią pracować całymi dniami, zajmować się dziećmi, a do tego znosić wiele trudów, inni poddają się, przy pierwszych potknięciach i nadmiarze obowiązków. Chwilowy spadek może przerodzić się w poważniejsze problemy: depresję kliniczną i wiele chorób psychicznych. Wyczerpanie fizyczne, intelektualne i psychiczne prowadzą do osłabienia czy zaniku jakichkolwiek działań. Taki stan sprawia, że musimy zweryfikować nasze życie, przemyśleć cele, codzienne obowiązki i zmienić tak dużo jak tylko się da.
Autorzy „Sztuki pokonywania kryzysu” dyskutują o problemach, z jakimi ma do czynienia współczesny człowiek i dają wiele wskazówek na zmianę życia na lepsze. Nie zabraknie tam też spojrzenia religijnego, ale większość książki pomija ten aspekt, przez co może po nią sięgnąć więcej osób. Poradnik jest refleksją dotyczącą człowieka, jego miejsca, stylu życia, planowania przyszłości, wpędzania się w pułapki, umiejętności wychodzenia z nich, szukania nowych rozwiązań oraz idealnych relacji między potrzebami każdej jednostki. Autorzy duży nacisk kładą na umiejętność nawiązywania i podtrzymywania satysfakcjonujących relacji społecznych, które pozwalają na uniknięcie wielu problemów psychicznych oraz stanowią odskocznię od pracy, która nie powinna być przykrym obowiązkiem, lecz pasją. Po raz kolejny powtarzają prawdę dotyczącą szukania pracy zgodnej z zainteresowaniami, aby się w niej nie wypalać, chętnie dokształcać i rozwijać. Radzą jak znaleźć taka pracę, jak odkryć swoje dobre i mocne strony oraz odnaleźć przyjaciół, z którymi będziemy szczęśliwi („przyjaciel na każdą okazję”).
Książka nie da nam gotowych rozwiązań, ale na pewno pozwoli wiele spraw w życiu przemyśleć i da wskazówki, w jaki sposób znaleźć rozwiązania z sytuacji i stanów, w jakich się znaleźliśmy, przez co mogą ją przeczytać wszyscy. Wplatanie religii i Boga może zniechęcić niewierzących, ale jest tego tak mało, że po prostu można ominąć te parę stron lub po prostu przeczytać ze samej ciekawości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz