wtorek, 17 czerwca 2014

Katarzyna Chrzanowska "Kuba i czarodziejskie nożyczki"

http://zaczytani.pl/ksiazka/kuba_i_czarodziejskie_nozyczki,druk
Katarzyna Chrzanowska, Kuba i czarodziejskie nożyczki, il. Mateusz Stefanko, Gdynia „novae res” 2014
Proste przedmioty mogą wyczarować nieznane światy. Papier i zaczarowane (bo każde mogą „wyczarować” niezwykłe przedmioty) nożyczki stają się pretekstem do przeniesienia nas w świat magii. Zabawa wymagająca twórczego zmysłu (wycinanie ludzików z papieru) od dzieci rozwija wyobraźnię, a ta może zaprowadzić nas daleko, do krain, o których istnieniu nie śnili najwięksi filozofowie. Ich przeznaczenie jest dość typowe, ale zarazem nieco inne niż wszystkie znane. Magiczna kraina, w której mogą się schować zapomniani i pokrzywdzeni pojawia się w wielu baśniowych światach: jest w niedawno wydanych „Mikrulkach” czy „Karolu w Krainie Ofanato”. Warunkiem trafienia było cierpienie lub/i zapomnienie. Kraina NES pełni podobną funkcję. Staje się też miejscem, do którego zawędrują szczęśliwi chłopcy, którzy dzięki magicznym nożyczkom wyczarują niezwykłe papierowe zabawki, które połączą dwóch chłopców z odległych krajów. Jest jeszcze wiele rzeczy, która ich łączy. Jakie? Przekonajcie się sami.
Książka przez przeplatanie fabuły wydaje się zbiorem luźno powiązanych opowiadań, które są dość krótkie, przez co mały czytelnik chętniej po nie sięgnie. Porusza wiele kwestii, które czasami stają się bliskie dzieciom: od opuszczenia, przez utratę po przeprowadzkę i powroty.
„Kuba i czarodziejskie nożyczki” są skierowane do dzieci powyżej czwartego roku życia. Ze względu na bohaterów na pewno przypadnie do gustu chłopcom, ale powinna zainteresować również dziewczynki (co za wspaniała ucieczka od licznych bajek o księżniczkach). Dużym atutem są interesujące ilustracje, sztywny papier oraz twarda okładka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz