piątek, 5 września 2014

rachunek sumienia - sierpień

Sierpień był dla mnie pracowitym miesiącem. Książek przeczytałam sporo i wiele rzeczy robiłam poza nimi. Mogę stwierdzić, że był to intelektualny maraton, z którego wskażę książki warte uwagi. Na pierwszym miejscu u mnie jak zwykle – w miesiącach, w których sięgam po książki autorki – znajduje się Jolanta Kwiatkowska. Tym razem mocno burzące stereotypowe podejście do moralności "Rozsypane wspomnienia". Powieść jest pełna przykładów, dlaczego nie należy innych mierzyć własną miarą i jak ważne jest, żeby przeżyć życie po swojemu. Obraz kobiety, która zmaga się z chorobą dziecka, walczy o wnuczkę, którą los jak Edypa prześladuje swoją nieuniknionością.
Kolejną pozycją numer jeden jest książka debiutanta Marcina Łupkowskiego. "Przemilczeć Armagedon" to książka, którą można postawić na półkach z fantastyką, księgami proroczymi i romansami. Autor proponuje nam odmienne – w szacie tekstów proroczych, języka stylizowanego na różnorodne święte księgi i hiszpańskie romance – spojrzenie na stwarzanie świata i miejsce, Boga, aniołów oraz innych stworzeń w tym wydarzeniu.
Ponieważ sierpień był maratonem dobrych książek więc tych numerów jeden jest więcej. Kolejnym jest książka Teresy Moniki Rudzkiej "Singielka". Autorka zaserwowała nam brutalny obraz naszych czasów i doskonale wyjaśniła to, czego mężczyźni nie rozumieją: dlaczego samotnym kobietom żyje się lepiej. Świat z perspektywy kobiety zostaje przeciwstawiony światowi w perspektywy mężczyzny przechodzącego kryzys wieku średniego w książce Tomasza Białkowskiego "Teoria ruchów Vorbla". Autor pokazuje, dla czego mężczyznom żyje się źle z kobietami, a bez nich jeszcze gorzej. Wyrozumiałe kobiety i wyrozumiali mężczyźni to świat idylli, sennej mary u Białkowskiego. To widmo staje się faktem w książce Jacka Ostrowskiego "Tajemnice tumskiej góry". Czy to odpowiednia krew sprawia, że bohaterowie postępują szlachetniej? Przecież i tam nie brakuje zdrad, mordów, pościgów, trupów, ale główny bohater nie narusza swego sumienia zbrodnią. Podobnymi cechami jest obdarzony bohater książki "Mężczyzna z tatuażem" Jacka Sharpa, w której spisek nazistowsko-żydowsko-watykański zbiera krwawe żniwo, w które zostaje wplątany dziennikarz z chorym sercem. Odmienną perspektywę i zarys bohatera serwuje nam Adrian Bednarek w  "Pamiętniku diabła", w którym główny bohater nie jest ściganą ofiarą, ale ofiarą – drapieżnikiem, którego celem są kobiety podobne do tej, która obudziła demona.
Z książek historycznych moim numerem jeden została książka Leszka Żuka "Wspólnoty chrześcijańskie", w której autor pokazuje dzieje chrześcijaństwa przez pryzmat wybijających się prądów, walki interesów i obnażania obłudy pragnących zaszczytów. Nie zabraknie tam obnażania manipulacji tej sprzed tysięcy lat oraz nieco współcześniejszej.
Poradniki, na które warto zwrócić uwagę to książka Jerzego Grzybowskiego "Małżeńskie temperamenty", która może nie odkryje przed nami nic nowego, ale przypomni oczywistości, o których zapominamy w codziennym życiu. Mimo, że jest to poradnik dla małżeństw myślę, że nie trzeba się do nich ograniczać przy sięganiu po tę książkę, ponieważ jest on o osobowościach i próbie wzajemnego zrozumienia.
Książek dla dzieci nie będę opisywała. Po wymienione poniżej po prostu warto sięgnąć. Dla dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju doskonała będzie książka Wojciecha Ulmana "Dla Nastusi".
Małgorzata Kyc "Fiole(t)kowy świat" – zbiór opowieści o Fioletce i jej królestwie.
Jadwiga Nazimek "Jedna krowa łaciata" – zabawne wierszyki wyliczanki, które wprowadzą w świat liczb i liter.
W sierpniu udało mi się przeprowadzić dwa wywiady:
Polecam swój wpis o wykorzystaniu lalek w terapii  „lalka do zabawy i terapii
Podjęłam się objąć patronatem medialnym dwie książki, które niedługo zostaną wydane. Pierwsza to zbiór opowiadań Zenona Rogali, który jest autorem zbioru „Ene”, a druga to książka Michała Krupy „Maślana – czas pokoju”, która zostanie wydana z dofinansowania społecznego.
Podjęłam się również patronowania  konkursowi ogłoszonemu przez Wydawnictwo Profit.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz