czwartek, 11 września 2014

Bella Szwarcman –Czarnota "Księga Kobiet - Kobiety Księgi"

http://www.mwydawnictwo.pl/p/1199/ksi%C4%99ga-kobiet-kobiety-ksi%C4%99gi
Bella Szwarcman –Czarnota, Księga Kobiet - Kobiety Księgi, Kraków „wydawnictwo m” 2014
Przez wieki kobiety były i nadal są dyskryminowane. Obecnie wyznawcy wielu odłamów chrześcijaństwa przekonują, że Biblia nie zawiera elementów dyskryminujących, a możliwość jej studiowania często tłumaczono nieobecnością kobiet w „ostatniej wieczerzy” Jezusa. Jednak niższa pozycja płci pięknej cechowała nie tylko tę kulturę, ale wszystkich, którzy czerpali z Nowego lub Starego Testamentu. Bella Szwarcman – Czarnota ukazuje nam pozycję kobiet w społecznościach żyjących zgodnie z Pismem Świętym, w którym przedstawicielki płci pięknej są spychane na margines życia społecznego. Wyznawcy judaizmu nie mają ani jednej kobiety, z którą kontaktowałby się anioł czy Bóg! Odbiorcami przykazań i norm są mężczyźni. To oni dostają wskazówkę o zakazie spożywania owocu jednego drzewa z ogrodu czy konieczności czczenia tylko jednego Boga.
Kobiety – jeśli spojrzymy na Biblię zgodnie z logiką – powinny stać na wyższym poziomie: nie dość, że Bóg zwalniał je z wielu obowiązków związanych z przepisami to jeszcze zostały one stworzone na samym końcu, czyli muszą być bytem lepszym od mężczyzny. Z takim kobiecym spojrzeniem i dystansem, będącym dekonstrukcyjnym podejściem do tematu obecności i miejsca kobiet w społeczeństwie oraz Biblii mamy do czynienia w książce „Księga Kobiet – Kobiety Księgi”, której autorka patrzy na świat bez naleciałości męskiej szowinistycznej kultury, która usprawiedliwia swoją sensowność stwierdzeniem: „Tak było od zawsze”. Publikacja ta jest bardzo interesującym komentarzem do Biblii, która przecież kształtuje naszą kulturę na wszystkich poziomach, przez co powinna być ciągle czytana i odkrywana, aby pomóc ludziom zrozumieć dorobek kulturowy.
Jedno, co mogę powiedzieć o tej książce to jest to kawał dobrej roboty, która powinna być zrobiona wieki temu, by kobieta mogła być traktowana jak człowiek, a nie istota gorsza. Bella Szwarcman – Czarnota jest autorką niezwykle wykształconą, co widać w jej książce, która mówi otwarcie o tym, co mężczyźni uważają za naturalny porządek, jako wielowiekowej wielo wiekowej dyskryminacji, z którą każde pokolenie musiało walczyć. Poglądy prezentowane przez autorkę bliskie są temu, o co od XIX wieku walczą feministki.
Książkę polecam wszystkim. Na pewno powinna być ona lekturą obowiązkową dla wszystkich wyznawców religii, dla których Stary Testament jest jedną z ważnych ksiąg, ponieważ namawia ona do ciągłego kształcenia się, poszukiwania siebie i tradycji w Pięcioksięgu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz