Etykiety

wtorek, 9 września 2014

Mahasatvaa Ma Ananda Sarita "Święta seksualność"Mahasatvaa Ma Ananda Sarita, Święta seksualność. Radość Tantry, tł. A. Klimek, B. Pierga, Warszawa „Świadome Życie” 2013.
Seksualność w naszej kulturze obrosła wieloma mitami. Do ich tworzenia wiele wnieśli mężczyźni uważający kulturę patriarchalną za jedyna właściwą formę bytu społecznego. Pogląd ten wydawał się nieco ewoluować z psychologią Zygmunta Freuda, ale tylko go pogłębiał przez tworzenie kompleksu (zwanego też lękiem) kastracyjnego. Po wiekach dyskryminacji kobiecie w XX wieku dano prawo do orgazmu i decydowania o braku chęci do współżycia. Mimo tego nadal pozostała na pozycji gorszej. Seks jest często zbrutalizowany i ordynarny, co możemy zobaczyć w mediach. Brakuje codziennego rytuału dotyku, bliskości i zrozumienia, co ma wynikać z miłości, a nie z dążenia do zaspokojenia fizjologicznych potrzeb. Autorka przedstawia propozycje znane w kulturach wschodnich od wieków, w których ważniejsze jest duchowe spełnienie i więź między ludźmi, a nie cielesność. W takim podejściu seks przestaje być mechaniczną czynnością. „To miłość sprawia, że seks jest czymś wyjątkowym. Każdy akt czyniony z miłością przeobraża się w coś świętego – nawet nakładanie prezerwatywy”.
Bardzo ważnym elementem budowania więzi między ludźmi jest dotyk. Codzienne porcja ciepłego dotyku (czyli takiego bez przemocy) sprawia, że człowiek jest zdrowszy, silniejszy i bardziej zrównoważony oraz żyjący zgodnie ze swoimi wartościami, które nie ranią innych. „Dotyk stał się niemal całkowicie zapomnianym językiem w znaczącej części naszego współczesnego świata. W umysłach wielu ludzi jest jednoznaczny z seksem. To znamię społeczeństwa, które nie ma z nią kontaktu”.
Podjęcie decyzji o współżyciu wymaga nie tylko zaangażowania fizycznego, ale i duchowego oraz zachowania zdrowego rozsądku. Autorka daje nam wiele wskazówek dotyczących planowania rodziny oraz zabezpieczenia się przed chorobami. Bezpieczny seks w jej pojęciu to nie taki, który ma zapobiegać ciąży. „Bezpieczny seks oznacza praktykowanie seksu w taki sposób, który ani dla ciebie, ani dla twojej partnerki/ twojego partnera nie wiąże się z ryzykiem zarażenia się jedną z około trzydziestu chorób przenoszonych drogą płciową”.
Podejście do płodzenia dzieci jest w tej książce bardzo odpowiedzialne. Autorka przekonuje swoich czytelników o konieczności wybrania odpowiedniego momentu na powiększenie rodziny. Powołanie nowego życia nie może być wynikiem nieodpowiedzialnego podejścia do seksualności.
„Decyzja o stworzeniu i wychowaniu nowej istoty jest bardzo poważnym zobowiązaniem i nie należy podejmować jej pochopnie. Potrzebne są przygotowanie i nauka, zanim wyruszy się w tę podróż. Dzięki temu, że będziemy podchodzić do poczęcia z pełnym szacunkiem i świadomością, niezwykłe pod względem fizycznym i duchowym jakości będą rozpowszechniać się wśród ludzi”.
Po przyjściu dziecka na świat trzeba mu zapewnić zdrowy rozwój seksualny. Mówiąc o „seksualizacji” dzieci autorka wcale nie każe włączać do „zabaw” dorosłych czy zmuszać do oglądania takowych. Uświadamia czytelników, że dziecko to wrażliwy człowiek, którego rozwój może ulec zaburzeniu przez nieodpowiednie zachowania seksualne dorosłych. Rodzicom daje radę:
„Słuchaj uważnie tego, co ma do powiedzenie twoje dziecko i naucz je, że genitalia, zarówno jego, jak i innych, to intymne części ciała. Jeżeli ktokolwiek prosi dziecko o pokazanie intymnych części lub będzie namawiał je do jakichkolwiek aktywności z nimi związanych, wówczas dziecko ma krzyknąć „NIE!” i jak najszybciej zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej, nawet jeżeli powiedziano mu, że ma dotrzymać tajemnicy. W sposób wyraźny przekażcie dziecku, że ma prawo powiedzieć „nie” innej osobie, bez względu na to, kim ona jest”.
Książka jest skierowana do osób, które chcą wieźć szczęśliwsze życie i mieć lepsze relacje z ludźmi. Wśród wielu pozycji o seksie i seksualności ludzi jest to jedna z rozsądniejszych książek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz