czwartek, 25 września 2014

Hans Christian Andersenm "Królowa Śniegu"


http://www.mwydawnictwo.pl/p/972/kr%C3%B3lowa-%C5%9Bniegu
Hans Christian Andersen, Królowa Śniegu, tł. Franciszek Mirandola, Kraków „wydawnictwo m” 2012
„Królowa Śniegu” Andersena to jedna z najbogatszych bajek. Zawiera gamę wartości i postaw oraz znaczeń metaforycznych, starych prawd, które przekazuje małym czytelnikom pod płaszczem opowieści o przyjaźni Gerdy i Kaja, która przez Królową Śniegu została poddana wielkiej próbie. Mały ufny chłopiec kochający zimę przyglądał się płatkom śniegu spadającym z nieba. Łapał je rączkami, fascynowały go różnorodne kształty. Podczas takiej zabawy jeden z kawałków wpadł mu do oka, ale na nie szczęście nie był zwykłym płatkiem tylko drobinką kryształowego lustra potężnej złej królowej, która w złości stłukła je. Kawałeczek trafił do serca i odmienił chłopca. Kaj wolał zimę od ciepłych miesięcy. Zabawy ze sankami były dla niego lepsze od biegania w ciepłe letnie dni. Pewnego dnia przyczepił swoje saneczki do pięknych sań, którymi jechała Królowa Śniegu. Był tak zafascynowany jej widokiem, że nie potrafił odwiązać sanek, a później w wielkim pałacu odejść. Tylko miłość i wielka przyjaźń oraz jej starania, by odnaleźć chłopca sprawiły, że mógł któregoś dnia wrócić do swoich rodziców.
Baśń tę można odbierać na wielu poziomach. Jedną z ważnych metafor jest wchodzenie w uzależnienie i próba wydostania jednostki z tego ciężkiego stanu. Inne odczytanie to historia o wykorzystaniu ufnego dziecka przez podstępnego złego dorosłego. Dobra do rozmów o tym, dlaczego nie można ufać obcym. Kolejna przekazana prawda przekonuje, że od patologicznych doświadczeń można się uwolnić. Takie osoby potrzebują jedynie wiele miłości i zrozumienia.
Poza bogactwem tekstowym (świetne tłumaczenie) wydawnictwo m oferuje książki, które posiadają piękne ilustracje wykonane przez ukraińskiego artystę Vladyslava Yerko zachęcające do sięgania po tę piękną baśń Andersena. Poniżej zdjęcia. Niestety nie oddają piękna książki, która jest oprawiona w twardą okładkę i owinięta miękką, a strony są solidne i śliskie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz