Etykiety

wtorek, 2 lutego 2021

Serena Riffaldi "Janek i jego samolot" il. Stefania Scalone


„Historie na 4 kółka” to seria wprowadzająca nas w świat zawodów i zajęć związanych z różnorodnymi pojazdami. Znajdziemy wśród nich kierowców, operatorów koparek, maszynistów oraz pilotów. W czasie lektury młodzi czytelnicy odkrywają bogactwo ról, podziały obowiązków. I tak właśnie jest też w tomie „Janek i jego samolot”. Bohaterem jest tytułowy pilot. Dowiadujemy się, dlaczego wybrał taki, a nie inny zawód, jakimi samolotami lata, jak wyglądają przygotowania do takiej podróży. Dzieci dowiadują się, że w czasie podróży jest dwóch pilotów. Do tego ma pokładzie znajdziemy też stewardów. Bohaterzy oprowadzają nas po lotnisku, pokazują przygotowania do lotu. Odwiedzamy stanowiska odprawy, gdzie sprawdzane są bilety, ważone i prześwietlane bagaże. W tym czasie mechanik upewnia się, że wszystko w samolocie działa bez zarzutu. Następnie pasażerowie jadą autobusem do właściwego samolotu, aby następnie zająć swoje miejsca. W czasie lotu podróżnym pomagają stewardzi. Mały Olek może odwiedzić kabinę pilotów. 
Razem z bohaterami obserwujemy przygotowania do lotu, lot oraz lądowanie, a następnie podglądamy, w jaki sposób spędzają oni czas wolny. Dzięki prostej opowieści wchodzimy w świat zawodów związanych z lotnictwem. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, że każde z zajęć jest bardzo ważne i zapewnienie bezpieczeństwa to praca zespołowa, dlatego każdy musi podejść odpowiedzialnie do swojej pracy.
Śliskie strony, duża czcionka, niewielka ilość tekstu i proste, ale bardzo kolorowe ilustracje skutecznie przyciągają wzrok młodych czytelników. Solidna, kartonowa oprawa i bardzo dobrze zszyte kartki sprawiają, że książeczka jest solidna i estetyczna. Rozmiar niewielki, więc z powodzeniem można zabierać ją w podróż lub na spacer.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz