wtorek, 12 czerwca 2018

Bill Nason "Porozmawiajmy o autyzmie. Przewodnik dla rodziców i specjalistów"


Bill Nason, Porozmawiajmy o autyzmie. Przewodnik dla rodziców i specjalistów, tł. Aleksandra Haduła, Kraków „WUJ” 2017
Autyzm obrósł w wiele mitów i przez to bardzo trudno o dobrą literaturę. Tym razem mam dla Was pozycję godną przeczytania. Autor, Bill Nason, to przede wszystkim psycholog-praktyk specjalizujący się w zaburzeniach ze spektrum autyzmu i rozwijający silne poczucie empatii dla dzieci autystycznych na stworzonej przez niego stronie na Facebooku: Autism Discussion Page. Naprawdę warto na nią zajrzeć, poczytać, porozmawiać. Polecam również książkę „Porozmawiajmy o autyzmie”. Jest to kolejna pozycja wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą mogę Wam polecić z czystym sumieniem i która mi, jako matce dziecka z autyzmem jest bliska, ponieważ autor ma podobne do mojego podejście do dzieci.
Bill Nason przede wszystkim stawia na szacunek, zrozumienie, tworzenie poczucia bezpieczeństwa i miłość. Ponad to zakłada, że dziecko w każdej sytuacji stara się zachować najlepiej jak potrafi. Jeśli zachowuje się niezgodnie ze standardami społecznymi to znaczy, że ich nie rozumie, nie posiada zdolności przestrzegania tych zasad i trzeba mu pomóc nauczyć się przez pokazywanie mu odpowiednich wzorców. Tu duży nacisk kładzie na to, w jaki sposób rodzice sami zachowują się. Rodzic nieprzestrzegający norm nie może oczekiwać, że jego dziecko się tego nauczy, bo po prostu nie ma wzorca.
Autor zwraca uwagę na to, aby każdą sytuację, która nam nie odpowiada dokładnie przeanalizować nim zmusi się dziecko do zmian, ponieważ każde zachowanie dziecka ma cel i przyczynę. Zrozumienie ich pozwoli nam na znalezienie skutecznych rozwiązań i jednocześnie pokażemy, że emocje i doświadczenia dziecka są dla nas ważne.
Jednak najważniejszym przesłaniem jest „Nic o dziecku bez dziecka”. Poznanie punktu widzenia dziecka oraz współpraca w procesie wychowawczym pomaga na skuteczniejsze kształtowanie odpowiednich postaw, a także uczy szacunku, własnej wartości, a to przyczynia się do wytworzenia poczucia bezpieczeństwa.
Książka składa się z sześciu części, w których dowiemy się z jakimi problemami spotykają się dzieci, jakie są ich oczekiwania, w jaki sposób możemy lepiej pomóc funkcjonować w społeczeństwie, jak wspierać rozwój. Bill Nason bardzo trafie opisał wiele trudności, z jakimi mają do czynienia osoby z autyzmem. Z wprawą kreśli sposoby radzenia sobie z odmiennym sposobem postrzegania, przetwarzania świata. Autor kładzie nacisk na tym, aby skupić się na problemach, z jakimi boryka się dziecko, a nie zaburzeniach. Tłumaczy, że obok terapii medykamentami musi być równoczesna współpraca z dzieckiem, ciągła analiza tego, w jaki sposób odbiera ono świat.
Publikacja zawiera wnikliwe spojrzenie na podstawowe problemy, z jakimi borykają się osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: od sensorycznych i poznawczych po społeczne i emocjonalne. W książce znajdziemy mądre, konkretne wskazówki, w jaki sposób pomóc dziecku, wytworzyć z nim więź i wspierać w rozwoju, aby mogło korzystać ze swojego potencjału i było jak najbardziej samodzielne. Bill Nason nie tylko objaśnia, w jaki sposób funkcjonują osoby z autyzmem, jak szeroki to zakres odmienności i związanych z nimi problemów, ale też pozwala zrozumieć czytelnikowi czym jest autyzm. „Porozmawiajmy o autyzmie. Przewodnik dla rodziców i specjalistów” to naprawdę bardzo pomocna i wartościowa lektura. Zdecydowanie polecam.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz