środa, 20 czerwca 2018

Joanna Kończak, Katarzyna Piętka "Jak to działa? Ciało człowieka" il. Nikola Kucharska

Joanna Kończak, Katarzyna Piętka, Jak to działa? Ciało człowieka, il. Nikola Kucharska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2018
Pamiętacie rewelacyjną książkę Nikoli Kucharskiej „Jak to działa? Zwierzęta”?. Autorka zabrała nas wówczas w podróż po świecie zwierząt. Tom ten jest ilustrowaną opowieścią o Klarze i Karolku, którym dziadek Ignacy objaśnia funkcjonowanie poszczególnych zwierząt. Książkę podzielono na cztery rozdziały: zwierzęta domowe, w parku, gospodarstwie i lesie, dzięki czemu młodzi czytelnicy mogli lepiej poznać różne środowiska oraz wybranych przedstawicieli zwierzęcego świata kojarzącego nam się z określonym środowiskiem. Całość jest przemyślana, estetyczna, dobrze zaplanowana. Na początku każdego rozdziału mamy ilustrację przedstawiającą otoczenie, w jakim żyją zwierzęta, a dwie kolejne podwójne strony to ilustracje z budową wewnętrzną.
Na stronie tytułowej poznajemy głównych bohaterów, a na kolejnej trafiamy do pokoju Klary, w którym siedząca na łóżku dziewczynka i na podłodze chłopiec zadają wiele pytań dziadkowi. Wypełnione różnymi klatkami, akwariami i terrariami ze zwierzętami pomieszczenie sprawia, że wzrok sam wędruje po kartce. Każde zwierzę oczywiście ma coś do powiedzenia. Na kolejnych stronach widzimy „wnętrze” widzianych wcześniej zwierząt, czyli znajdziemy budowę szczura, żółwia ozdobnego, chomika, papugi ary arararuny, psa, kota. Następnie trafimy do parku pełnego zwierząt. Karolek gania za wronami, a Klara z dziadkiem siedzi na ławce i zadaje wiele pytań. Dziadek odpowiadając na nie rysuje w zeszycie. Efekt zobaczymy na kolejnych stronach, czyli poznamy budowę jeża, kreta, żaby, wiewiórki, wrony, kaczki krzyżówki, gołębia, łabędzia niemego.
Nie zabraknie też wyprawy na wieś. Klara oczywiście musi wszystko dokładnie obejrzeć, zadać wiele pytań, stanąć oko w oko ze zwierzętami. Tym razem i młodszy Karolek ma wiele pytań. Dziadek ma niełatwe zadanie: musi opowiedzieć o skomplikowanej budowie krowy, świni, kozy, kury, bociana, konia, których rysunki znajdziemy na dwóch podwójnych stronach.
Moją córkę jednak najbardziej ucieszyła książkowa wyprawa do lasu, gdzie mogła zobaczyć w kolejnej odsłonie leśne zwierzęta. „Rok w lesie” znamy znakomicie i miał wielkie powodzenie, a nową lekturę zaczęła czytać właśnie od rozdziału pozwalającego poznać wewnętrzną budowę znanych jej zwierząt. Znajdziemy tam lisa, wilka, niedźwiedzia, dzika, zająca, sarnę.
Na końcu strony poznamy zawody związane ze zwierzętami oraz inspirujące osoby, po których książki warto sięgnąć, przez co przypomina coś w rodzaju bibliografii z książek dla dorosłych. Tu jednak nie mamy podanych książek tylko wymienione ważne nazwiska i opisane sylwetki ludzi działających na rzecz zwierząt. Poznamy Karola Linneusza, Jane Goodall, Kevina Richardsona, Petera Scota, Davida Attenborougha i Adama Wajraka.
Całość bardzo przystępna, interesująca i przyciągająca dziecięcy wzrok uwagę. Zaletą publikacji jest to, że chętnie sięgną po nią zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkoły podstawowej, którym pomoże przyswoić cenne informacje z bliologii. Piękne ilustracje autorstwa Nikoli Kucharskiej sprawiają, że książka jest estetyczna i jednocześnie zabawna, opierająca się na prostych skojarzeniach, dzięki czemu młodym czytelnikom będzie łatwiej poznać świat zwierząt.
„Jak to działa? Zwierzęta” Nikoli Kucharskiej to znakomita lektura dla dzieci mających wiele pytań. Wielkim plusem jest tez bogactwo głównych ilustracji w czterech rozdziałach. Pozwala nie tylko na poznawanie nazw zwierząt, rozwijanie globalnego myślenia, ale staje się doskonałym pretekstem do doskonalenia spostrzegawczości. Można je wykorzystać do zawodów, w których zadaniem będzie szybkie znalezienie określonych zwierząt na ilustracji. W zabawie warto też wykorzystać plastikowe figurki zwierząt, własne wydrukowane zdjęcia, odgłosy zwierząt dostępne na płytach. Dzięki temu zabawa będzie wszechstronną nauką.
Bardzo duże powodzenie tej książki w naszym domu sprawiło, że wyczekiwałyśmy kolejnej publikacji Nikoli Kucharskiej i w końcu się doczekałyśmy. Tym razem ilustratorka razem z Joanną Kończak i Katarzyną Piętką zabiera nas w świat ludzkiego ciała, które poznajemy razem z Klarą i Karolkiem, którym dziadek Ignacy objaśnia wiele spraw. Większość członków rodziny siedzi przy stole i za chwilę będą oglądać rodzinne zdjęcia. Klara ma bardzo poważny problem: przy koledze z innej klasy czuje, że boli ją brzuch, a do tego jej koleżanka twierdzi, że ma serce z kamienia, ponieważ nie zachwyca się bobasami. W głowie dziewczynki rodzi się pytanie czy można mieć serce z kamienia skoro jest mięsem.
Na kolejnych stronach młodzi czytelnicy dowiedzą się, w jaki sposób powstaje łysina, co znaczy sokole oko czy gumowe ucho oraz wiele innych związków frazeologicznych związanych z poszczególnymi częściami ciała, odruchów bezwarunkowych, wpływu różnych czynności na funkcjonowanie ciała i umysłu, higieny, diety i wielu ważnych rzeczy. Do tego nie zabraknie budowy różnorodnych komórek występujących w ludzkim organizmie, etapów życia (od poczęcia do starości). Sporo miejsca poświęcono również zmysłom, dzięki czemu dzieci dokładnie poznają wszystkie miejsca odpowiedzialne za możliwość odczuwania zapachów, widzenia obiektów, odróżniania smaków, słyszenia dźwięków. Dowiedzą się również, że każdy nieco inaczej odczuwa różne bodźce przez to każdy lubi coś innego. Na kolejnych stronach zostajemy wprowadzeni w świat układu nerwowego, przez co dzieci dowiedzą się w jaki sposób odczuwamy różne bodźce, jak funkcjonuje nasz mózg. W książce poświęcono też sporo miejsca zdrowemu trybowi życia: kiedy i co jeść, jaka aktywność dobrze na nas wpływa, co robić, aby nasz organizm dobrze funkcjonował, dlaczego potrzebujemy bakterii. Ponad to dowiemy się, w jaki sposób oddychamy i co jest do tego potrzebne. Dzieci poznają również najważniejsze mięśnie, układ krwionośny, dowiedzą się, kiedy trzeba odwiedzić lekarza, jakie objawy są niepokojące, nauczą się obserwować swoje ciało i nazywać objawy. Sporo miejsca poświęcono również układowi kostnemu. Na końcu książki czytelnicy dowiedzą się czym różni się lekarz od naukowca, fizjoterapeuty, dietetyka, ratownika i pielęgniarza. Do tego nie zabraknie wybitnych postaci z historii medycyny: od Hipokratesa po Zbigniewa Religę.
Matowa kartonowa okładka i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest solidna. Do tego duże strony, sporo szczegółów i przemawiające do dziecięcej wyobraźni zabawne ilustracje wprowadzające w świat ludzkiego ciała skutecznie przyciągają uwagę młodych czytelników. W naszym domu „Jak to działa? Ciało człowieka” jest kolejną publikacją cieszącą się wielkim powodzeniem. Córka chętnie przegląda strony, pokazuje poszczególne części ciała i chce się dowiedzieć o nich więcej. Próbuje też pokazać, gdzie u niej można znaleźć różne elementy. W czasie pracy z książką warto wyposażyć się w modele anatomiczne pozwalające na rozwijanie umiejętności odszukiwania poznanych elementów. Lekturę polecam wszystkim dzieciom oraz młodzieży.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz