Etykiety

środa, 1 października 2014

Jarosław Czechowicz "Rok w rozmowie. Pisarze krytycznym okiem"http://krytycznymokiem.blogspot.com/p/wywiady.html
Jarosław Czechowicz, Rok w rozmowie. Pisarze krytycznym okiem, Poznań „Simple Publishing” 2014
Przez lata nauki uczono nas udzielania odpowiedzi. Stawianie pytań w szkole często było umiejętnością kłopotliwą. Ćwiczenie swoich umiejętności prowadzenia rozmowy na rodzinie i znajomych też często bywa wątpliwym rozwijaniem potencjału. Trzeba lat czytania książek, zgłębiania ludzkiej psychiki i otwartości na innych, a do tego trzeba znaleźć sobie odpowiednich rozmówców, czyli takich, których zainteresowania częściowo pokrywają się z tym, co rozmówcy robią. Mit o przyciąganiu się przeciwności jest przereklamowany: jak nie ma punktu wspólnego to powstają konflikty.
Jarosław Czechowicz w zbiorze wywiadów „Rok w rozmowie” zadaje pytania wybranym autorom na różnorodne tematy. Czasami są one tak osobiste, że powodują obnażenie się rozmówcy, innym razem pisarze krążą wokół tematu lub ucinają wątek. Autor wywiadów nie brnie na siłę w obszary, które mogą być dla drugiej strony niewygodne, ale też posiada dar czekania na rozwinięcie przemyśleń, dzięki czemu powstaje interesujący zbiór rozmów z dwunastoma pisarzami.
Kto został wybrańcem Jarosława Czechowicza? Nie zabraknie tam wyrazistych sylwetek kobiet – pisarek (Kaja Malanowska, Marta Syrwid, Joanna Bator, Joanna Bargielska, Katarzyna Bonda, Anna Janko, Inga Iwasiów) oraz pisarzy poszukujących (Remigiusz Grzela, Piotr Czerwiński, Dawid Kornaga, Grzegorz Kozera, Jacek Wangin, Ignacy Karpowicz). Zbiór jest nie tylko świetnym źródłem informacji o autorach, ale też może być przykładem dla początkujących dziennikarzy jak prowadzić rozmowy, aby ludzie chcieli z nami przebywać i się otwierać.
Książkę polecam wszystkim interesującym się literaturą współczesną oraz tym, którzy swoją przyszłość wiążą z zadawaniem pytań innym. Wywiady czyta się bardzo przyjemnie. Może być ona traktowana, jako lektura na jedno popołudnie, ale też można po nią sięgać szukając wskazówek w realnej rozmowie do kolejnego wywiadu, jaki chcemy przeprowadzić.
blog autora: Krytycznym okiem

1 komentarz:

  1. a ja dzisiaj zastanawiałam skąd ja znam nazwisko Autora, już wiem :) brzmi zachęcająco, lubię podczytywać wywiady z Autorami i podpatrywać ich życie, dowiadywać się nowych rzeczy, których nie zawsze zdradzą na spotkaniu autorskim

    OdpowiedzUsuń