Etykiety

wtorek, 21 października 2014

Marcin Pałasz "Wakacje w wielkim mieście"http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1065
Marcin Pałasz, Wakacje w wielkim mieście, Warszawa „bis” 2014
Znerwicowana matka – nauczycielka marzy o spokojnych wakacjach w cichym mieście, bo wszyscy wyjechali na wakacje, a za oknem jak na złość remontują drogę, kura gdacze tak głośno, że nawet prace robotników jej nie zagłuszają i żeby tego złego było mało to jeszcze nie dają wytchnąć w weekendy… Do tego jej syn, Bąbel dziwnie się zachowuje od czasu poznania dziewczyny, która właśnie się wprowadziła. Na szczęście zachowanie wielkiego bernardyna w mieszkaniu nie ulega zmianom. Kumulacja nieszczęścia zmusza ją do wyjazdu na wieś. Do tego momentu wszystkie śmieszne sytuacje wydawały mi się sztuczne i naciągane. Histeria kobiety nieodpowiednia. Pozostanie dwóch osobników płci męskiej w domu jest początkiem wielu dziwnych i jakże prawdziwych wydarzeń. Próba ugotowania rosołu kończy się wielka eksplozją, a gonitwa za świnką morską odkryciem skarbu, przez który mieszkańcy nie mogą opędzić się od dziennikarzy.
Język jest bardzo prosty, akcja przypomina wielkie zmagania dzieci ze światem i ich próbami nawiązania kontaktów z płcią przeciwną, liczne dialogi, a narracja uproszczona do chronologicznego pokazania wydarzeń, przez co będzie to świetna lektura dla nastolatków. Duża czcionka i ilustracje urozmaicą czytanie. Poza tymi walorami posiada ona bardzo ważne przesłanie: starszym i słabszym trzeba pomagać.
„Wakacje w wielkim mieście” polecam dzieciom i nastolatkom chodzącym do szkoły podstawowej. Gimnazjalistom również się spodoba ze względu na wątek „romansowy”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz