Etykiety

piątek, 17 października 2014

Joanna Wrycza –Bekier "Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy"http://onepress.pl/ksiazki/magia-slow-jak-pisac-teksty-ktore-porwa-tlumy-joanna-wrycza-bekier,magslo.htm#szczegoly
Joanna Wrycza –Bekier, Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy, Gliwice „Helion” 2014
O tajemnej wiedzy słów wiedzieli już nasi prehistoryczni przodkowie, dlatego używali słów z wielką ostrożnością, by nie wywołać tego, o czym mówili. W ten sposób powstawały słowa tabu. Wieki rozwoju intelektualnego przyczyniły się do licznych dyskusji, które zapoczątkowali starożytni: słowa są z natury czy powstały przez konwencję. Piękną dyskusję rozważającą ten problem jest w dialogu „Kratylos” Platona, gdzie Sokrates, Hermogenes i Kratylos rozprawiają o języku i jego sile tworzenia światów.
Minęło wiele wieków i wydawałoby się, że ten urok słów i uczucie potęgi zanikło. Tolkien we „Władcy Pierścieni” wraca do starożytnej tradycji, a za nim starają się to robić rzesze pisarzy tworzących światy, w których słowa mają wielką magiczną moc. Nawet „Harry Potter” Rowling jest przesiąknięty tym przekonaniem. Poznanie imienia bohatera może być całkowitym odkryciem jego i możliwością zawładnięcia.
Joanna Wrycza -Bekier przekonuje nas, że nie tylko takie dosłowne spojrzenie na moc słów jest dobre, ponieważ obrazami zbudowanymi z tego niezwykłego materiału władają wszyscy. Wydaje się, że obecnie żyjemy w czasach zalewu słowami. Już nie ważymy ich na szali tylko spisujemy kolejne myśli i publikujemy zalewając nowe media naszymi – często nielogicznymi – wywodami. Joanna Wrycza – Bekier przekonuje nas, że słowa mają moc i mogą nas czarować. Jej poradnik „Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy” to doskonała szkoła panowania nad językiem i kształtowania swoich wypowiedzi tak, by przyciągały ludzi. Na przykładach znanych pisarzy pokazuje nam jak pisać. W swoich radach nie ogranicza się do blogów i powieści. Wiele wskazówek znajdą tu pracownicy biur, mający kontakt z klientem. Autorka nie tylko wskazuje błędy, ale też pokazuje jak je skutecznie usuwać.
„Magię słów” Joanny Wryczy –Bekier polecam wszystkim, ponieważ nasz świat to słowa, a jak on będzie wyglądał zależy od tego, jakich słów użyjemy. Autorka jest specjalistką uczącą kolejne pokolenia studentów twórczego pisania. Dzięki tej książce jej rady stają się dostępne dla szerszego grona odbiorców. Wielką zaletą tej pozycji jest zestawienie treści w taki sposób, by czytelnik się nie nudził.
Blogi autorki:

1 komentarz: