Etykiety

niedziela, 9 czerwca 2019

"Kto dopomoże Żydowi" Bogdana Musiała

Wydawnictwo  Zysk i S-ka zapowiada rewelacyjną książkę historyczną Bogdana Musiała  "Kto dopomoże Żydowi".
 
Nowa publikacja Bogdana Musiała "Kto dopomoże Żydowi…" dotyka problemu nazistowskiego prawodawstwa w okupowanej Polsce. Autor, polski i niemiecki historyk specjalizujący się w badaniu dziejów Niemiec, Polski i Rosji w XX wieku, zwłaszcza w okresie II wojny światowej i w latach międzywojennych, w publicystycznym ujęciu punktuje wady książek Jana Tomasza Grossa, a także daje odpór teorii o przyrodzonym antysemityzmie Polaków.
"Kto dopomoże Żydowi…" to publikacja, która ma szanse zmienić postrzeganie różnorodnych postaw Polaków wobec Żydów podczas niemieckiej okupacji. Autor przeciwstawia się amatorszczyźnie niektórych historyków, ich dogmatycznemu i pełnemu negatywnych emocji ujmowaniu Holocaustu. Opierając się na źródłach (prawie połowa książki to zbiór dokumentów) wypełnia bagatelizowaną i pomijaną lukę w polskiej świadomości historycznej.
Dzięki książce Musiała „polskie” drzewka w Yad Vashem przestają być tylko pustym symbolem. W "Kto dopomoże Żydowi…" obserwujemy niezwykłe poświęcenie zwykłych ludzi, narażających życie swoje, swoich bliskich, byle uratować drugiego człowieka, ukryć go, przechować, nakarmić, pozwolić, w miarę możliwości, godnie przetrwać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz