Etykiety

czwartek, 2 lipca 2015

Gӧran Theorborn "Nierówność, która zabija"



http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/276608/nierownosc-ktora-zabija.html
Gӧran Theorborn, Nierówność, która zabija. Jak globalny wzrost nierówności niszczy życie milionów i jak z tym walczyć, tł. Paweł Tomanek, wstęp Adam Leszczyński, Warszawa „PWN” 2015
Nierówność zdaniem wielu badaczy istniała od zawsze, przez co jest postrzegana jako naturalna. Podział na społeczne role już stawał się przyczyną powstawania lepszych i gorszych, zamożniejszych i biedniejszych, wiedzących więcej i nieuświadomionych mas. Historia ludzkości pamięta czasy niewolnictwa, chłopstwa i wielkich panów oraz obecnego podziału na biednych (zależnych od banków) i bogatych (zarządzających bankami), odciętych od informacji i posiadających dostęp do wiedzy. Do pierwszej grupy należą ludzie, którzy sobie radzą z otoczeniem i warunkami, ale nie zabraknie wśród nich i takich, dla których przetrwanie kolejnego dnia jest prawdziwym wyzwaniem. Bieda zmusza ludzi do zaglądania do kontenerów, zbierania tego, co inny wyrzucą. Ta nierówność blokuje możliwości realizacji własnych możliwości osób biednych i często prowadzi do śmierci głodowej, z braku wiedzy, dyskryminacji, stresu, braku poczucia bezpieczeństwa. Wielka przepaść między posiadającymi i niemającymi niczego jest przyczyną odbierania szans na przetrwanie tym drugim. Nie ogranicza się ona do zasobności portfela, ale rozciąga na nie możliwość korzystania z naukowych odkryć, dostępu do przepisów pozwalających zmienić życie.
Książka Gӧrana Theorborna porusza kwestie nierówności i ich konsekwencji. Interesującą częścią pracy po głębokiej, ale zwięzłej analizie dotyczącej zjawiska nierówności jest „Możliwe przyszłości”, w której autor każe się czytelnikowi zastanowić, w jaki sposób możemy wpływać na zmniejszanie kontrastów społecznych, likwidowanie wykluczenia społecznego i co może się stać, jeśli nie będziemy do tego dążyć.
„Nierówność, która zabija” powinna stać się lekturą obowiązkową wszystkich, którzy chcą zajmować się polityką, zarządzać ludźmi, walczyć o prawa człowieka, jego godne życie. Lekturę tę szczególnie polecam studentom kierunków humanistycznych. Powinni po nią sięgnąć również ci, którzy chcą przyjrzeć się obecnym światowym tendencjom w gospodarce, która determinuje wiele dziedzin życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz