piątek, 10 lipca 2015

Rosario Gómez Alfonso "Opowieści z duszą"

http://www.wydawnictwo.swiadomezycie.eu/nowosci/12-opowiesci-z-dusza#.VZ92dPk2WF8
Rosario Gómez Alfonso, Opowieści z duszą. Świetliste mosty. Historie łączące nas z naszym wewnętrznym światłem, tł. Monika Światowiec, Warszawa „Świadome Życie” 2015
Świat, w którym liczy się to, ile posiadamy pędzi coraz bardziej. Do tego jesteśmy atakowani rozrywkami niewymagającymi od nas wysiłku intelektualnego, fizycznego. Stajemy się wszechstronnymi konsumentami otoczenia zmuszonymi do zarabiania na możliwość konsumpcji. W takich realiach jedynym celem jest zdobywanie kolejnych dóbr. Jak w tych realiach odnaleźć siebie? Skąd czerpać radość życia? Jak odmienić swoją codzienność? Zbiór opowieści zebranych przez Rosarii Gómez Alfonso daje nam wskazówki w postaci niedługich opowieści, porad do przemyślenia. Nie ważna jest w nich fabuła, ale przekaz, a ten opływa miłością, spokojem, tolerancją.
Najbardziej podoba mi się opowieść „Trzy filtry” o Sokratesie, któremu jeden z uczniów donosi, że jeden z przyjaciół filozofa źle o nim mówi. Grecki myśliciel każe mu przed przekazaniem jakiejkolwiek wiadomości zastosować trzy filtry: czy to co chce przekazać jest na pewno prawdą, czy jest dobre i użyteczne. „Skoro nie jest to ani prawdziwe, ani dobre, ani użyteczne, zapomnij o tym” – radzi Sokrates. Ileż mniej nieporozumień byłoby w naszym życiu, gdybyśmy podobną filozofię stosowali każdego dnia. Całość bardzo pięknie podsumowują słowa Alberta Einsteina: „Są dwa sposoby na życie… Pierwszy to żyć z myślą, że cudów nie ma. Drugi to żyć, myśląc, że cudem jest wszystko”.
„Opowieści z duszą” to interesujący zbiór scenek, które zmuszą nas do myślenia i weryfikacji własnych zachowań, poprowadzą do duchowej dojrzałości. Polecam wszystkim zainteresowanym wewnętrznym rozwojem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz