środa, 13 czerwca 2018

"Zima w przedszkolu" pod red. Karoliny Gawlik


Nauka pór roku nie jest zadaniem łatwym dla przedszkolaka, dlatego warto korzystać z przyjaznych dzieciom materiałów, czyli książeczek i wierszyków oraz piosenek pokazujących zachodzące w przyrodzie zmiany, przemawiających do dziecięcej wyobraźni, uczących przyczynowości. Jedną z licznych publikacji jest „Zima w przedszkolu. Zabawy ogólnorozwojowe inspirowane piosenkami”. Publikacja poza zabraniem dziecka w zimowy świat, uwrażliwienie na zachodzące zmiany, naukę tego, w jaki sposób poznajemy tę porę roku oraz jakie towarzyszą jej zabawy oferuje edukację ruchową, emocjonalną, społeczną i muzyczną. Zestaw zawiera książkę z propozycjami ćwiczeń oraz 2 płyty CD z piosenkami: pierwsza to piosenki dla dzieci, a druga wersje instrumentalne utworów, dzięki czemu po nauczeniu się tekstu z pierwszą płytą dzieci będą mogły samodzielnie śpiewać z wykorzystaniem płyty drugiej. Zaproponowane przez autorów zajęcia pozwolą przeprowadzić aktywne i rozwijające ćwiczenia, które pozwolą również rozwijać umiejętności mówienia oraz śpiewania.
Nucenie, śpiewanie, słuchanie dźwięków, poruszanie się w rytm muzyki – to tylko niektóre formy aktywności, jaką możemy zaoferować naszym pociechom lub przedszkolakom w ramach edukacji muzycznej, która przy okazji może rozwijać i inne umiejętności oraz zadbać o jednoczesne wykorzystanie kilku zmysłów. Muzyka nie bez powodu jest jednym z elementów edukacji i terapii. Stare powiedzenie głosi, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym tylko częściowa prawda. Muzyka nie tylko wpływa na temperament i nastrój odbiorców, twórców i odtwórców, ale i rozwija wiele umiejętności, przez co zajęcia muzyczne czy muzykoterapia oraz wykorzystanie piosenek w przyswajaniu sobie kolejnych partii materiału jest ważnym są ważnym elementem wychowania pozwalającym nie tylko rozwinąć zmysł słuchu, pozwolić na ujście negatywnych emocji, ale i rozwijających cierpliwość, kreatywność, systematyczność, koncentrację.
W przypadku najmłodszych dzieci trening muzyczny rozwija umiejętność rozpoznawania różnic w barwie pomiędzy fonemami, rozwija koncentrację i zachęca do używania głosu, a przez to lepiej przygotowuje do mówienia, staje się elementem terapii wspomagającej rozwój mowy oraz pozwala na wzbogacanie słownictwa. Wpadające w ucho słowa i dźwięki staną się również ważnym elementem edukacji czytelniczej. Dobrze rozwinięta koncentracja oraz umiejętność odczytywania fonemów przekłada się na zaangażowanie w ćwiczenie czytania, a później poziom czytelnictwa. Zajęcia muzyczne wpływają także na poczucie wspólnoty, własnej wartości, pozwalają na kształtowanie nowych umiejętności oraz ćwiczenie przepony, co przekłada się na poziom dotlenienia mózgu. Z tych powodów muzykoterapia i wykorzystanie muzyki w czasie zwykłych zajęć w przedszkolu oraz w domu ma duże znaczenie w nauce i terapii. Bardzo ważne w takiej zabawie jest używanie piosenek, głosu oraz instrumentów, ćwiczenie oddechu oraz właściwej postawy. Regularne ćwiczenia pomagają na opanowanie rytmu oraz wprawnego posługiwania się instrumentami, co wpływa na poczucie własnej wartości, co z kolei przekłada się na sukcesy w innych dziedzinach.
Wstępem w takiej edukacji zawsze jest poznawanie różnych instrumentów, ich dźwięków i poszukiwanie takiego, na którym dziecko chętnie będzie grało oraz bogatej oferty piosenek dla dzieci. Warto zwrócić uwagę by były to melodie radosne, ponieważ każda melodia wpływają na nasz nastrój, a skoczne rytmy pomagają poprawić humor, wpłynąć na rytm serca, regulują oddech i sprawiają, że łatwiej się uczyć.
„Zima w przedszkolu. Zabawy ogólnorozwojowe inspirowane piosenkami” to zestaw z książką z tekstami piosenek oraz interesujących zabaw rozwijających świadomość ruchową, koncentrację oraz płytą z radosnymi piosenkami, których tematem przewodnim jest zima. Teksty są różnorodne, poruszają bliskie dzieciom tematy, zaczarowują otoczenie, wprowadzają w świat rytmu. Dużym plusem zestawu jest połączenie tekstów piosenek z propozycjami zabaw grupowych, dzięki czemu przedszkolaki będą mogły utrwalać więzi w grupie, uczyć się współpracy, naśladowania. Piosenki zabierają nas w świat bałwanka, pani Zimy, zwierząt, domu, bliskich, nazw miesięcy, kolęd, pingwinków, święta babć i dziadków, mikołajek, karnawału i wielu innych wydarzeń, które mają miejsce w czasie zimowych miesięcy. Proponowane utwory pozwalają oswoić dziecko z zachodzącymi zmianami, zachęcić do zabawy, zabrać w świat tańców.
Całość bardzo przyjemna w odbiorze i pozwalająca wzbogacić codzienną zabawę oraz naukę. Zestaw na pewno ułatwi pracę nauczycieli przedszkolnych, pozwoli po wprowadzeniu liter zaproponować dzieciom zabawy, które wcale nie kojarzą się z nudnym siedzeniem i poszerzaniem wiedzy. Zajęcia ruchowe pomogą na rozładowanie nadmiernej aktywności fizycznej i pozwolą rozwijać ważną w szkole koncentrację, ponieważ poza samym śpiewaniem dziecko będzie musiało wykonać szereg zadań rozwijających umiejętność planowania. W ofercie wydawnictwa znajdziemy również zestawy na pozostałe pory roku. Zdecydowanie polecam.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz