Etykiety

piątek, 26 lipca 2019

Joanna Kończak, Katarzyna Piętka "Jak to działa? Budowle" il. Nikola Kucharska

Joanna Kończak, Katarzyna Piętka, Jak to działa? Budowle, il. Nikola Kucharska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2019
Dzieci kochają odkrywać świat. Badanie otoczenia to jedno z ważniejszych zadań młodego człowieka przygotowującego się do dorosłego życia. Podręcznikowy materiał szkolny nie zawsze porywa i pomaga w zdobywaniu wiedzy, dlatego warto poszperać na półkach w księgarniach i znaleźć interesującą alternatywę. Dla nas jest nią wiele książek wydawanych przez Naszą Księgarnię. Znajdziemy tam niezwykłe serie „Opowiem ci, mamo” czy „Rok w”, a także w „Jak to działa?” pozwalające zdobyć wiele informacji bez nudnej nauki na pamięć. Wiedza podana w formie ciekawostek sprawia, że dzieci chętniej sięgają po lektury oraz lepiej chłoną kolejne informacje o świecie oraz nabywają nawyków czytelniczych i podsycają swoją dziecięcą ciekawość. Pozornie proste, z wieloma ilustracjami lektury pomagają zrozumieć świat oraz wyczulają na lepsze obserwowanie otoczenia.
Cztery lata temu w nasze ręce trafiła książka Nikoli Kucharskiej oprowadzającej młodych czytelników po polskich legendach. Dwa lata autorka zabrała nas na spacer po mitologii i działaniu ciał zwierząt. Rok temu pomogła nam przyjrzeć się ciału człowieka i zwierzętom, które wyginęły. Jest też autorką słynnej książki „Opowiem ci, mamo, co robią koty?”. Jeśli traficie w księgarniach na książki z ilustracjami Nikoli Kucharskiej możecie śmiało brać w ciemno: dzieci będą zachwycone, a poszerzanie wiedzy będzie wspaniałą, wielogodzinną zabawą, w której nie zabraknie kreatywnych pomysłów na jej utrwalanie. I właśnie z tego powodu sięgnęłyśmy po najnowszą książkę zabierającą dzieci na plac budowy. „Jak to działa? Budowle” bardzo dobrze wpisuje się w serię „Jak to działa?” będące ilustrowanymi opowieściami o Klarze i Karolku, którym dziadek Ignacy objaśnia funkcjonowanie pewnych rzeczy (zwierząt, ludzi, placu budowy). Wcześniej oczywiście mieliśmy okazję przyglądać się temu, co żyje, ale czy plac budowy też nie tętni życiem, a ludzie uwijają się na nim jak mróweczki? Do tego wszystko wydaje się dziać chaotycznie, a później okazuje się, że jednak to tylko pozory.
Książkę podzielono na trzy części: mój dom, moje miasto i na wakacjach. Całość jest przemyślana, estetyczna, dobrze zaplanowana. Na początku każdego rozdziału mamy ilustrację przedstawiającą otoczenie, w jakim żyją bohaterzy i stoją budynki, a kolejne podwójne strony to budowa anatomiczna budynków, pokazanie planu domu i jego wizualizacji oraz wyglądu planu budowy, wskazówki dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa oraz utrzymania ładu. Młodzi czytelnicy dowiedzą się w jaki sposób przygotować fundamenty i jak wyglądają kolejne etapy budowy. Dlaczego wybudowanie domu to jeszcze nie koniec prac i jak wygląda wykańczanie budowy, jakie prace można podjąć, aby budynek był zgodny z oczekiwaniami jego mieszkańców. Na kolejnych stronach poznamy tradycyjne domy z różnych części świata. Jest tu jurta, manyatta, dom torfowy, igloo, chata Todów, dom na plantacji, trullo, pływający domy, dom but, mikrodom, fallingwater, dom ekologiczny. Przyjrzymy się też budowie bloku mieszkalnego, poznamy jego różnorodnych mieszkańców.
Od bloków płynnie przechodzimy do miejskich planów i poznajemy typy miast: od greckiego polis po nowoczesne ulice Nowego Jorku. Następnie na podstawie wskazówek autorki przyjrzymy się mapom naszych miast. Zakradniemy się też do kamienicy i poznamy nie tylko jej budowę, piękną ozdobną fasadę oraz szczyt, ale też rozmieszczenie pomieszczeń i ludzi
W trzeciej części poświęconej wakacjom przyjrzymy się najciekawszym i najbardziej znanym budynkom na świecie, budowie teatru oraz poznamy zawody związane z budowaniem, a także życiorysy kilku najsłynniejszych architektów.
Całość bardzo przystępna, interesująca i przyciągająca dziecięcy wzrok uwagę. Zaletą publikacji jest to, że chętnie sięgną po nią zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkoły podstawowej, którym pomoże przyswoić cenne informacje z budownictwa. Piękne ilustracje autorstwa Nikoli Kucharskiej sprawiają, że książka jest estetyczna i jednocześnie zabawna, opierająca się na prostych skojarzeniach, dzięki czemu młodym czytelnikom będzie łatwiej wejść w temat.
„Jak to działa? Budowle” Nikoli Kucharskiej to znakomita lektura dla dzieci mających wiele pytań. Wielkim plusem jest tez bogactwo głównych ilustracji w trzech rozdziałach. Pozwala nie tylko na poznawanie budowy domu, ale i zobaczenie, że bywają one różne w zależności od potrzeb i możliwości ich mieszkańców. Warto poeksperymentować (zwłaszcza, że są wakacje i dzieci mają sporo czasu) i spróbować zbudować domy lub makiety miast z kartonu i innych dostępnych materiałów. My lubimy takie zabawy. Matowa kartonowa okładka i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest solidna. Myślę, że z powodzeniem mogłaby być też wydrukowana w takiej formie jak seria „Rok w”, czyli całość kartonowa.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz